Jubileusz Maratonu Matematycznego

Data ostatniej modyfikacji:
2011-09-20
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

W dniach 15-17 IX 2011 podczas XIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się jubileuszowy X Maraton Matematyczny. Jest to jedna z najbardziej masowych imprez festiwalowych. W ostatnich latach w eliminacjach do Maratonu brało udział każdorazowo ponad 3 tysiące uczniów, nauczycieli, studentów i rodziców. W tym roku w przeddzień Maratonu organizatorzy mają już 3300 zgłoszeń od szkół, nie licząc uczestników indywidualnych. W finale trwającym kilkanaście godzin (całą sobotę) startuje na początku ok. 500 osób i liczba ta zmniejsza się z rundy na rundę aż do wyłonienia zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Z okazji jubileuszu tegoroczny finał będzie miał charakter sztafety pokoleń. Wezmą w nim udział laureaci I edycji, którzy ufundują nagrody z osobistymi dedykacjami dla zwycięzców. I tak Witold Świątkowski – zwycięzca Maratonu sprzed 10 lat w kategorii szkół podstawowych, obecnie student matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim, przekaże upominek zwycięzcy z podstawówki, Bartłomiej Andrzejewski z Opola, tegoroczny absolwent SGH w Warszawie, chociaż przebywa w Paryżu, przekaże nagrodę najlepszemu gimnazjaliście (w zastępstwie wręczy ją wicemistrz sprzed 10 lat - tegoroczny absolwent matematyki nauczycielskiej na UWr - Marek Kamiński), natomiast Marcin Preisner – doktorant w Instytucie Matematycznym UWr nagrodzi najlepszego licealistę. Tylko zwycięzcy Maratonu w grupie dorosłych (profesjonalistów i amatorów) nie wyrośli ze swoich kategorii (bo w Maratonie można startować dożywotnio), będą w nich jak przed 10 laty startowali i nagrodzą zwycięzców, którymi mogą również sami zostać. Będą to Piotr Kryszkiewicz – nauczyciel matematyki w ZS w Miliczu, absolwent uniwersyteckiej matematyki i informatyki AD 1990 oraz Waldemar Bednarz – inżynier elektronik z Wrocławia.

A tak brzmiał tekst jednej z dedykacji:
Drogi Mistrzu/Droga Mistrzyni!
Nie ma nic złego w byciu drugim, lecz to nie to, co być pierwszym. Najlepszym Numerem Jeden!
Ufam, że po trudach Maratonu, świetnie wiesz i czujesz, jak wielkie jest Twe osiągnięcie. Serdecznie gratuluję Triumfu i życzę dalszych sukcesów. Niech świat stanie przed Tobą otworem.
Bartłomiej Andrzejewski

Dodajmy, że nagrodą główną (i to w każdej kategorii wiekowej) – tradycyjnie, jak w każdym przyzwoitym maratonie – jest samochód osobowy (model sportowy), którym zwycięzca zobowiązany jest wykonać rundę honorową po auli. Sponsorami pozostałych nagród są Urząd Miejski Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, redakcja miesięcznika "Delta", "Magazyn Miłośników Matematyki" oraz Wydawnictwo K.E. Liber.

Także otwarcie jubileuszowych zawodów będzie przebiegało z większą niż zwykle pompą. Swój udział w uroczystości zapowiedzieli: wiceprezydent miasta Wrocławia – Jarosław Obremski, Koordynator Festiwalu Nauki na UWr – prof. Adam Pawłowski oraz dyrektor Instytutu Matematycznego, laureat „Polskiego Nobla” – prof. Ludomir Newelski.

Równolegle z finałem Maratonu odbywać się będą wykłady popularnonaukowe z biomatematyki, warsztaty dla dzieci „Świat Gier Logicznych” i aukcja modeli matematycznego orgiami z tegorocznego konkursu „Żuraw”. Będzie też można obejrzeć wystawę karykatur największych światowych matematyków autorstwa znanego wrocławskiego plastyka Tomasza Brody. Ekspozycja nosi znamienny dla tego artysty tytuł „Zrób sobie matematyka”. Na zdjęciu poniżej lwowski i wrocławski matematyk, popularyzator nauki i aforysta - Hugo Steinhaus.

              

 

Podczas finału Maratonu w sobotę od godz. 10 w holu Instytutu Matematycznego UWr Tomasz Broda będzie podpisywał swoją książkę "Zrób sobie Wrocław", z której część ilustracji będzie można także obejrzeć na wystawie.

W imprezach festiwalowych w Instytucie Matematycznym UWr wzięło udział ponad 7400 osób, z czego w X Maratonie Matematycznym - 3490 osób. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z dnia finałowego. 

Fot. 1. VIPy na ceremonii otwarcia finału Maratonu (od lewej: wiceprezydent Wrocławia - Jarosław Obremski, kierownik zawodów - Małgorzata Mikołajczyk, dyrektor Instytutu Matematycznego UWr - Ludomir Newelski, koordynator Festiwalu na UWr  - Adam Pawłowski).
Fot. 2 i 3. Maratonowe zmagania podstawówkowiczów i gimnazjalistów. 
Fot. 4 i 5. Promocja książki Tomasza Brody "Zrób sobie Wrocław".
Fot. 6. Wystawa prac Tomasza Brody "Zrób sobie matematyka".
Fot. 7 i 8. Licytacja prac matematycznego origami (prowadzący: Sylwia Szczęsna-Cichoń i Sebastian Guz).
Fot. 9. Warsztaty "Świat gier logicznych".

 

Powrót na górę strony