Liczydło górskie

Data ostatniej modyfikacji:
2010-10-8
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Ta piękna roślina (streptopus amplexifolius) z grupy konwaliowych nie bez powodu nosi swoją matematyczną nazwę. Jej owoce przywodzą na myśl ułożone w rzędach dziesiętnych koraliki szkolnego liczydła. Pochodzi z Ameryki Południowej. Jest unikatowa w skali Europy, rośnie jednak m.in. na Dolnym Śląsku - w sudeckich lasach, głównie w Karkonoszach i Kotlinie Kłodzkiej (Góry Stołowe, Bystrzyckie), gdzie występuje w piętrach regla górnego i kosodrzewiny. Można ją także spotkać w Karpatach, w Górach Świętokrzyskich, w okolicach Olesna i Dobrodzienia (na Opolszczyźnie) i na Górnym Śląsku (w rezerwacie przyrody Ochojec). Podlega ścisłej ochronie. Roślina kwitnie na przełomie maja i czerwca, a pełnię krasy osiąga w okresie owocowania pod koniec lata.

 

Na zdjęciu na liczydle zaprezentowana jest liczba 149.

 W zygzakowatych załamaniach łodygi osiągającej wysokość ok. 1 m osadzone są podłużne liście o długości ok. 10 cm. Poniżej liści na kolanowato zgiętych szypułkach wyrastają dzwoneczkowate kwiaty. Późnym latem rozwijają się z nich owalne owoce w postaci krwistoczerwonych kulistych jagód o średnicy 1 cm, które niezwykle pięknie eksponują się na tle soczystej zieleni liści. 

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w Górach Stołowych. Za jego udostępnienie i zwrócenie uwagi na tę niezwykłą roślinę dziękujemy Tadeuszowi Kandeferowi - pracownikowi dydaktycznemu Parku Narodowego Gór Stołowych, wspaniałemu fotografikowi, miłośnikowi gór i poezji. 

Powrót na górę strony