Matematyka i Sztuka (I)

Data ostatniej modyfikacji:
2023-12-15
Autor: 
opracowanie redakcyjne

13 XII 2023 o godz. 17 w galerii "Łącznik" na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr (ul. Joliot-Curie 15) odbył się wernisaż pierwszej pokonkursowej wystawy Matematyka i Sztuka organizowanej wspólnie przez dwie wrocławskie uczelnie UWr i ASP. I etap konkursu wygrał student matematyki Łukasz Rębisz (abs. I LO Jawor). Zwycięzców II etapu - studentów wrocławskiej ASP - poznaliśmy podczas wernisażu.

I edycja:

W I etap trwał od kwietnia do listopada. W tym czasie studenci WMI UWr mieli za zadanie zaproponować główne hasło wystawy. Wygrał temat wymyślony przez Łukasza Rębisza (studenta matematyki, absolwenta I LO w Jaworze) "Wystarczy jeden".

Łukasz napisał: Hasło konkursu odnosi się do sposobu obalania twierdzeń ogólnych w matematyce. W celu udowodnienia fałszywości twierdzenia ogólnego wystarczy podać jeden kontrprzykład – obiekt matematyczny spełniający założenia twierdzenia, dla którego nie jest spełniona teza. W przypadku ukazania tej idei w postaci pracy plastycznej można stworzyć dzieło, w którym pewien element wyróżnia się spośród jednolitego otoczenia, grupy osób lub przedmiotów o podobnych cechach itd. Wyróżniający się element powinien być dominujący, kontrastujący z otoczeniem oraz przyciągać uwagę widza. Do tematu odniosło się 51 studentów ASP we Wrocławiu, a jury (złożone z przedstawicieli obu uczelni) wybrało trzech laureatów i 21 prac do zaprezentowania na pokonkursowej wystawie. Niektóre są zgodne ze wskazówkami pomysłodawcy tytułu wystawy, inne mają raczej zakamuflowany przekaz, a jeszcze inne traktują temat opacznie, są też i takie, które odnoszą się wprost do twierdzeń i odkryć matematycznych.

Jak twierdzi kuratorka wystawy Ewa Martyniszyn - ta różnorodność interpretacji ukazuje otwartość umysłów artystycznych i skłonność do poszukiwania niestandardowych rozwiązań, co w szerokim spojrzeniu dowodzić może tego, iż maszyneria świata jest logiczna, oparta na matematycznych zasadach.

W II etapie nagrodzono następujące prace:

  • I m. Zuzanna Rudkowska za instalację i fotografię pt."–O–"
  • II m. Katarzyna Witek za obraz "Podprzestrzenie"
  • III m. Julia Borowiecka za film "Kategorie migrujące"

Tu jest dostępna galeria zdjęć z wernisażu.

 

Powrót na górę strony