Mistrz sorobanu w Warszawie

Data ostatniej modyfikacji:
2015-12-24
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

3 X 2012 w ambasadzie Japonii w Warszawie mistrz sorobanu Kenichi Ishido poprowadzi pokaz szybkiego liczenia i warsztaty rachowania na sorobanie (japońskim liczydle) dla nauczycieli. Zajęcia są bezpłatne.

Soroban jest w Japonii nadal efektywnie wykorzystywany do wykonywania obliczeń, a także do ćwiczenia i rozwijania strategii szybkich rachunków pamięciowych w szkołach. Dowiedziono, że licząc na sorobanie, człowiek wykorzystuje obie półkule mózgu i dzięki temu po odpowiednim treningu jest w stanie wykonywać długie obliczenia w pamięci, jedynie wyobrażając sobie jego użycie. Więcej o rachunkach na sorobanie przeczytasz na Portalu tutaj.

Mistrz Kenichi Ishido jest w Japonii właścicielem sieci szkół rachowania na sorobanie i od lat popularyzuje tę sztukę na świecie. W 150 placówkach uczy się ponad 7000 uczniów. Najlepsze efekty osiągają, gdy rozpoczną naukę w wieku 4-11 lat, ale do szkół przyjmowane są też osoby dorosłe. San sej Ishido jest też współorganizatorem Mistrzostw Świata w Liczeniu, które odbywają się co dwa lata w Niemczech. W 2012 roku jego uczeń Naofumi Ogasawara - sam będący już instruktorem sorobanu - został niekwestionowanym i najwszechstronniejszym mistrzem świata. Kenichi Ishido jest też właścicielem Muzeum Sorobanu w Shiroi.

Do Polski przyjechał po raz drugi (poprzednio 14 lat temu) i był zaskoczony zainteresowaniem, jakie wzbudziły jego warsztaty (było na nich kilkadziesiąt osób). Mamy nadzieję, że będzie teraz u nas częstszym gościem. Trwają starania o zaproszenie go z wizytą roboczą także do Wrocławia. [Udało się te plany zrealizować. Mistrz Ishido odwiedził Polskę w 2013 i 2014 roku, w VI 2014 prowadził seminaria w Instytucie Matematycznym UWr. Z kolei w X 2014 i VI 2015 zajęcia sorobanowe w IM UWr prowadziła Chie Ishikawa - instruktorka sorobanu, uczennica pana Ishido - przyp. red.].

termin:
3 X 2012 (środa), godz. 17:30

miejsce:
Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce
Al. Ujazdowskie 51, 00-536 Warszawa
tel. 22 584 73 00
http://www.pl.emb-japan.go.jp

opłata:
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

rezerwacja miejsc:
tel. 22 584 73 00
e-mail: info-cul@emb-japan.pl

 

Powrót na górę strony