Ogrody Nauki na Praczach Odrzańskich

Data ostatniej modyfikacji:
2014-02-23
Autor: 
Olga Mikołajczyk
studentka matematyki na UWr

O planach budowy nowoczesnego muzeum nauki i techniki we Wrocławiu słyszeliśmy już od dawna. Najgłośniejsza była koncepcja wykorzystania w tym celu wieży ciśnień Na Grobli. Tymczasem pojawiła się kolejna nowinka w tej sprawie.

Do końca roku 2010 w dawnej sali gimnastycznej nieistniejącego już Zespołu Szkół Rolniczych na Praczach Odrzańskich, gdzie obecnie mieści się pięknie wyremontowane Centrum Badawcze Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT+), ma powstać Ogród Nauki, czyli interaktywne muzeum nauki dla uczniów. Mają się tu znaleźć interaktywne stanowiska, na których będzie można przeprowadzać doświadczenia z matematyki, fizyki i nauk przyrodniczych oraz demonstracje, które w przystępny sposób wyjaśnią skomplikowane zjawiska. Ogród Nauki będzie otwarty dla wszystkich, a na specjalnie zamawiane zajęcia będą mogły przychodzić całe klasy.  

W chwili obecnej na kampusie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ na Praczach Odrzańskich wyremontowany jest tylko gmach główny -  charakterystyczny budynek dawnego Technikum Ogrodniczego z najwyższą w tej części miasta wieżą zegarową. W środku znajduje się m.in. zabytkowa aula na 100 osób, wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. Do odnowienia i przebudowy pozostało jeszcze 6 budynków po dawnym kompleksie szkół rolniczych. Powstaną w nich m.in. mieszkania dla młodych naukowców, kawiarnia, restauracja i laboratoria badawcze.

Zupełnie od podstaw zbudowany będzie gmach laboratorium. Futurystyczny projekt (patrz zdjęcie powyżej) do złudzenia(!) przypomina budynek z ulicy La Trobe 1010 na terenie Digital Harbour (przystań cyfrowa) w Melbourne (patrz zdjęcie poniżej), gdzie na terenie dawnych doków znajduje się Centrum Nowoczesnych Technologii. Budynek ten został w 2007 roku laureatem nagrody Królewskiego Australijskiego Instytutu Architektów (Royal Australian Institute of Architects) w kategorii budynków użyteczności publicznej. Nawiązuje do znanego złudzenia optycznego zwanego "kafelki na ścianie kawiarni" opisanego po raz pierwszy przez Richarda Gregory'ego w 1973 roku. Złudzenie nierównoległości prostych równoległych spowodowane jest zaburzeniem tła i kontrastem koloru.

Cała infrastruktura kampusu na Praczach Odrzeńskich powinna być gotowa do 2013 roku, ale już teraz pracuje tu ok. 40 osób (naukowcy i administracja). Zespoły badawcze Centrum zajmują się m.in. projektami uruchomionymi na potrzeby miasta: analizą sposobów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i poboru energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej, unowocześnienia transportu miejskiego oraz usprawnienia systemu przesyłu wody i ścieków. Zaproponowane przez naukowców rozwiązania mają być wdrażane na bieżąco.

PS. 20 XII 2011 (z rocznym poślizgiem, ale jednak!) otworzono pierwszą część Ogrodu Doświadczeń - Humanitarium.  To interaktywna wystawa o człowieku i otaczającym go środowisku. Składa się z 30 (docelowo 45) interaktywnych instalacji przedstawiających anatomię i fizjologię człowieka. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 4 mln zł.

 

Powrót na górę strony