Otwarcie "Kopernika"

Data ostatniej modyfikacji:
2012-01-4
Autor: 
Olga Mikołajczyk
studentka matematyki na UWr

5 listopada 2010 w Warszawie po kilku latach budowy, wyposażania i innych przygotowań hucznie otwarto Centrum Nauki "Kopernik". W uroczystości, którą prowadził Artur Andrus, wzięli udział m.in. Premier RP Donald Tusk, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz 5000 zaproszonych gości, wśród których była Marta Kaczyńska - córka ś.p. Lecha Kaczyńskiego - inicjatora budowy Centrum - wraz ze swoimi córkami.

Po oficjalnej ceremonii otwarcia widzowie podziwiali projekcję Petera Greenwaya i Saskii Boddeke p.t. „Wielki wybuch” połączoną z pokazem sztucznych ogni, muzyką na żywo oraz występem 250 polskich tancerzy. Spektakl opowiadał o początkach Wszechświata, o wielkich odkryciach naukowych i ich autorach. Widowisko zakończyło się o godzinie 21 i wtedy "Kopernik" otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. Eksperymetowanie trwało do 2 w nocy. Muzeum odwiedziło w tym czasie 3 tysiące osób. Przez cały weekend (6-7 XI) można było wejść do Centrum za darmo, jednak przyjemność tę trzeba było okupić 3-godzinnym oczekiwaniem w kolejce (dla umilenia tego czasu dla osób w kolejce urządzono specjalne pokazy na zewnątrz). W każdym z tych dni "Kopernik" przyjął ok. 5000 zwiedzających. Niestety, po trzech dniach intensywnej eksploatacji część eksponatów trzeba było wycofać i oddać do naprawy.

Bilety dla osób indywidualnych sprzedawane są na bieżąco, tylko na dany dzień. Rezerwacji dla grup można dokonać telefonicznie.

Centrum "Kopernik" ma pięć stałych galerii:

  • Świat w ruchu,
  • Człowiek i środowisko,
  • Korzenie cywilizacji,
  • Strefa światła,
  • Re: generacja.

Ich wyposażenie jest dość standardowe jak dla tego typu placówki, ale nie odbiega od podobnych ekspozycji europejskich. Składa się na nie 350 eksponatów, a po otwarciu drugiego modułu muzeum ma ich być w sumie 450. Można tu m.in. zagrać na laserowej harfie, położyć się na łożu fakira naszpikowanym gwoździami, przeżyć trzęsienie ziemi, doświadczyć rozmaitych złudzeń optycznych, wzniecić ogień, zamknąć się w bańce mydlanej, przejechać się latającym dywanem, odkopać szkielet dinozaura w piaskownicy archeologów, zagrać w świetlny bilard, wykonać operację chirurgiczną, sprawdzić jakość swojej diety czy obejrzeć, jak pracuje szkielet człowieka podczas jazdy rowerem.

Specjalna część eksperymentarium - galeria Bzzz! - przeznaczona jest dla najmłodszych odwiedzających (w wieku 2-6 lat). Centrum ma także własne Planetarium, Teatr Robotów i Park Odkrywców położony wzdłuż brzegu Wisły i w ogrodach na dachu budynku. Jednorazowo może je zwiedzać 1000 osób. Oprócz stałych galerii na terenie centrum można wziąć udział w pokazach i warsztatach popularnonaukowych, pracownicy "Kopernika" przygotowują też inne wydarzenia, np. majowy Piknik Naukowy, objazdową wystawę "Eksperymentuj" i programy telewizyjne. W każdy czwartek w "Koperniku" odbywają się spotkania dla nauczycieli.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.kopernik.org.pl.

adres: Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-640 Warszawa
tel. 22 596 41 00 (pon-pt godz. 8-17, sob-niedz godz. 9-17)
godziny otwarcia: wt-pt 9-18, sob-niedz 10-19
bilety: 13-22 zł

Więcej o Centrum Nauki "Kopernik" piszemy w działe POLECAMY >Muzea nauki i techniki - zobacz tutaj. 

Powrót na górę strony