Święto Nauki Wrocławskiej

Data ostatniej modyfikacji:
2011-11-6
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Geneza święta

Święto Nauki Wrocławskiej obchodzone jest 15 XI począwszy od 1945 roku. Tego bowiem dnia odbyły się dwa wykłady, które zainaugurowały rok akademicki na Uniwersytecie i Politechnice. Obie uczelnie stanowiły wtedy jedną połączoną szkołę wyższą pod nazwą Uniwersytet i Politechnika we Wrocławiu. Jako jeden organizm funkcjonowały przez siedem lat po wojnie.

Wybór dnia 15 XI nie był przypadkowy. Akt fundacyjny pierwszej wrocławskiej uczelni - Akademii Jezuickiej - podpisał w 1702 roku w Wiedniu cesarz Leopold I i stąd jej patronem został św. Leopold - patron fundatora. Dlatego właśnie święto Uniwersytetu Wrocławskiego obchodzono zawsze (nawet w czasach, gdy nosił on niechlubne imię Bolesława Bieruta) 15 XI - w dniu imienin Leopolda.

Ze względu na połączenie dwóch uczelni o odmiennym charakterze, w 1945 roku także wykłady inauguracyjne były dwa. Wykład politechniczny wygłosił prof. Kazimierz Idaszewski (1878-1965) - uznany inżynier elektryk z Politechniki Lwowskiej, pierwszy dziekan Wydziału Mechaniczno-Elektrotechnicznego na Politechnice Wrocławskiej (fot. 1). Dziś jego imię nosi skwer przy Pomniku Rozstrzelanych Profesorów Lwowskich. Natomiast wykład uniwersytecki poprowadził prof. Ludwik Hirszfeld (1884-1954) - lekarz i mikrobiolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej, pierwszy dziekan uniwersyteckiego Wydziału Lekarskiego (fot. 2). Dziś jego imię nosi jeden z wrocławskich placów.

prof. Kazimierz Idaszewski      prof. Ludwik Hirszfeld      prof. Stanisław Kulczyński

Pierwszym rektorem utworzonej w powojennym Wrocławiu uczelni został prof. Stanisław Kulczyński (1895-1975) biolog, który przed wojną był rektorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie (fot. 3). Jego imieniem nazwano jeden z bulwarów na Piasku oraz Szkoła Podstawowa nr 17.

W roku akademickim 1945/46 naukę zaczynało 2353 studentów (w tym jedyny student matematyki - Ryszard Nowakowski), a wśród kadry było 50 profesorów. Obecnie na wszystkich uczelniach Wrocławia, których liczba osiągnęła już 40 (w tym 13 uczelni państwowych i 29 niepaństwowych), studiuje ponad 130 tysięcy młodych ludzi, z tego ponad 35 tysięcy na Uniwersytecie i ponad 33 tysiące na Politechnice (dane z roku 2010). Na każdej z tych dwóch największych wrocławskich uczelni studentów kształci ponad 1800 nauczycieli akademickich.

Obchody AD 2011

W 2011 roku z okazji 200-lecia utworzenia Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu uroczystości Święta Nauki Wrocławskiej będą miały szczególnie podniosły charakter. Wezmą w nich udział  prezydenci Polski i Niemiec: Bronisław Komorowski oraz Christian Wulff. Odbędzie się wręczenie doktoratów honoris causa oraz odznaczeń państwowych i medali jubileuszowych. Następnie goście wysłuchają koncertu muzyki symfonicznej i oratoryjnej w wykonaniu Orkiestry Akademickiej Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze oraz Chóru „Gaudium” z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uroczystości odbędą się 15 XI o godz. 10:00 w Auli Leopoldyńskiej, ale ponieważ wszystkie miejsca zarezerwowane są dla dyplomatów, przedstawicieli rządów, parlamentarzystów, władz miasta i województwa, reprezentacji wydziałów UWr i zaprzyjaźnionych uczelni, będą transmitowane na żywo w sali Unii Europejskiej (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, ul. Uniwersytecka 7-10, I p).

W przeddzień obchodów 14 XI 2011 o godz. 15 w Muzeum Uniwersyteckim nastąpi otwarcie wystawy jubileuszowej "Uniwersytet Wrocławski 1811-2011". Pokazuje ona dynamiczną historię Uniwersytetu Wrocławskiego - najważniejszej placówki naukowej na Śląsku. Wystawę umieszczono w trzech nowo zaaranżowanych salach ekspozycyjnych na parterze budynku gmachu głównego UWr: sali im. Romana Longchampsa, sali im. Stefana Banacha oraz sali Pod Filarem.

 

Powrót na górę strony