Umysł przyłapany

Data ostatniej modyfikacji:
2015-05-19
Autor: 
Jakub Mikołajczyk
inżynier elektronik
Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa

Miejsce:
Centrum Handlowe Korona
ul. Krzywoustego 126, 51–421 Wrocław
tel. 71 3501300
e-mail: korona@apsysgroup.pl

Termin:
16 I 2015, godz. 12-20
17, 18 I 2015, godz. 11-19

strona domowa wystawy

 

Na dobry początek ferii zimowych, w dniach 16-18 I 2015 Centrum Handlowe "Korona" zaprasza do zwiedzenia objazdowej wystawy "Umysł przyłapany" przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik. Jej premiera odbyła się w maju 2014. Składa się ona z 15 interaktywnych eksponatów odkrywających przed eksperymentatorami tajniki ludzkiego mózgu. Zwiedzający będą mieli okazję do wydawania poleceń automatom za pomocą alfabetu Braille'a, budowania konstrukcji z klocków, patrząc przez okulary zamieniające prawą i lewą stronę, mówienia jednocześnie z echem, łapania spadających jajek i przysiędnięcia na krześle fakira, co powinno przekonać ich, że rzeczywistość nie zawsze jest taka, jaką ją postrzegamy, a nasz umysł kryje przed nami wiele tajemnic, nie szczędzi niespodzianek i nieustannie płata nam figle, gdy na podstawie analizy sygnałów docierających poprzez zmysły buduje obraz otaczającego świata, gdy z natłoku bombardujących go, często sprzecznych  informacji wybiera tylko te pozornie najistotniejsze, interpretuje je po swojemu, zgaduje, szuka oczywistych związków i manipuluje naszą pamięcią.

Zwiedzając wystawę, przekonamy się, że można słyszeć... łokciem, bezboleśnie siedzieć na ostrych gwoździach i nie potrafić rozpoznać, czy przedmiot jest ciepły czy zimny. Wszystko tu można i należy sprawdzić samodzielnie, przetestować i dotknąć, a głównym eksponatem stajemy się my sami i nasz umysł z trudem przełamujący schematy myślenia, wątpiący, zmuszający do stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi.

 

Wystawa jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców: dzieci od pierwszej klasy SP, młodzież i dorosłych. Daje znakomitą okazję do wspólnej rodzinnej przygody, zabawy i nauki,
przerywanej salwami śmiechu z zaskakujących efektów prowadzonych na
sobie samym eksperymentów. 

Jest to druga z kolei wystawa objazdowa przygotowana w Koperniku (pierwsza to "Eksperymentuj!"). Obie można wynająć w CN Kopernik w Warszawie. W "Umyśle przyłapanym" dostępnych do wyboru jest 20 interaktywnych eksponatów. Pełny katalog wystawy można znaleźć tutaj.

 

Powrót na górę strony