Uniwersytecka Noc Muzeów

Data ostatniej modyfikacji:
2012-05-26
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Projekt "Nocy Muzeów" zrealizowano po raz pierwszy w Berlinie w 1997 roku i od tego czasu przyłączają się do niego stale nowe placówki w całej Europie, zapraszając odwiedzających o nietypowej porze. W 2012 roku z 19 na 20 maja także 40 wrocławskich placówek otworzy bezpłatnie swoje podwoje. Cztery spośród nich to muzea Uniwersytetu Wrocławskiego. Poza zwiedzaniem ich stałych ekspozycji przewidziano specjalne atrakcje m.in. mozartiadę w Oratorium Marianum, giełdę minerałów i pokaz cięcia agatów w Muzeum Mineralogicznym, robienie odlewów skamieniałości w Muzeum Geologicznym oraz oglądanie mumii wrocławskiej księżniczki w Muzeum Antropologicznym.

 

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
pl. Uniwersytecki 1
strona domowa

Zaprasza w godz. 18-24 do zwiedzania wystawy 200-lecia utworzenia państwowej uczelni we Wrocławiu w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach na parterze gmachu głównego - salach im. Romana Longchampsa, im. Stefana Banacha oraz Pod Filarem. Tradycyjna ekspozycja zyskała w grudniu 2011 bogatą oprawą multimedialną. O godz. 17:00 w auli muzycznej Oratorium Marianum odbędzie się koncert "Mozartiada", podczas którego będzie można wysłuchać najpiękniejszych fragmentów oper Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

Muzeum Antropologiczne
ul. Kuźnicza 35
strona domowa

Tu w godz. 17-22 będzie można zapoznać się z ekspozycją dotyczącą mumifikacji zwłok i sprawdzić, jak wyglądała tzw. wrocławska księżniczka (mumia z dawnej Apteki pod Murzynem na pl. Solnym) za życia. Na wystawie można będzie przeanalizować drzewo rodowodowe człowieka i sprawdzić, czym różnią się kości osób w różnym wieku.

 

Muzeum Mineralogiczne im. Kazimierza Maślankiewicza
ul. Cybulskiego 32-34
strona domowa

Stałe wystawy można zwiedzać w godz. 10-24. Obejmują ona minerały świata i Polski. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty pt. "Własności fizyczne minerałów" (w godz. 10-15:30), a dla starszych minigiełdę i pokazy cięcia kamieni (w godz. 10-20).

Oddział Muzeum Mineralogicznego
ul. Kuźnicza 22

W godz. 10-24 proponuje zwiedzanie wystaw: Minerały Polski, Kamienie szlachetne i ozdobne, Meteoryty, Minerały Wschodniej Bawarii, Minerały pegmatytów strzegomskich oraz Agaty Gór Kaczawskich.

 

Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre'a
ul. Cybulskiego 30

W godz. 10-24 dostępne będą wystawy: Skały i skamieniałości jako zapis historii geologicznej Ziemi i ewolucji życia, Dolnośląska miedź – królowa polskich kopalin, Budowa geologiczna Dolnego Śląska jako dotąd niedoceniana atrakcja turystyczna regionu i ważny czynnik jego społeczno-gospodarczego rozwoju, Najciekawsze znaleziska paleontologiczne w Sudetach. Szczególnym atrakcją dla dzieci (w godz. 13-19) będzie możliwość własnoręcznego wykonania kolorowych odlewów skamieniałości niezwykłych zwierząt, jakie żyły na Ziemi miliony lat temu.

 

  • Program tegorocznej Nocy Muzeów we Wrocławiu można znaleźć tutaj.
  • O majowej Nocy Muzeów w 2010 roku pisaliśmy tutaj, zapraszając na Wieżę Matematyczną.
  • Więcej na temat wszystkich uniwersyteckich muzeów można przeczytać tutaj.

 

Powrót na górę strony