Wielościany w muzeum miodu

Data ostatniej modyfikacji:
2012-04-25
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Już po raz trzeci kluczborskie muzeum im. Jana Dzierżona organizuje wystawę modeli wielościanów z kolekcji Piotra Pawlikowskiego - nauczyciela matematyki w I LO w Kluczborku, znanego modelarza oraz autora naszej portalowej Galerii wielościanów. Jest to wystawa czasowa, którą można zwiedzać od 1 IV do 27 V 2012 (wstęp 1-2 zł, w niedziele bezpłatnie). W dniach 25 i 26 IV w muzeum odbędą się lekcje tematyczne o wielościanach prowadzone przez autora modeli. Poprzednie wystawy wielościanów w kluczborskim muzeum miały miejsce w latach 2002 i 2006.

Wystawa nosi tytuł "W krainie wielościanów" i przekonuje, że wędrówka po niej to fascynująca przygoda, podczas której można napotkać obiekty o zaskakujących własnościach. Można w nich dostrzec nie tylko harmonię i piękno matematyki, ale także wzajemny związek między złożonością i prostotą, które często okazują się być dwiema stronami tego samego medalu. Szczególnie w kompozycjach wielościanów możemy zauważyć, jak zwykłe trójkąty, kwadraty i pięciokąty tworzą skomplikowane i intrygujące kształty.

Na co dzień muzeum gromadzi pamiątki archeologiczne, historyczne i etnograficzne z terenu Ziemi Kluczborskiej ze szczególnym uwzględnieniem pszczelarstwa. Jego patronem jest pochodzący z Opolszczyzny duchowny biolog - ks. dr Jan Dzierżon - XIX-wieczny pionier racjonalnej hodowli pszczół i odkrywca praw rządzących rozwojem pszczelego roju. Za swoją działalność naukową i społeczną został uhonorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi przez rządy kilku krajów, a liczne związki pszczelarskie przyznały mu medale. W 1872 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w w Monachium. Kluczborskie muzeum posiada m.in. rękopisy i odznaczenia ks. Dzierżona oraz najstarszy zabytek pszczelarstwa w Polsce - barć odrzańską i kolekcję uli figuralnych.

Muzeum im. Dzierżona
ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork
tel./fax: 77 418 27 07
e-mail: muzeum_kluczbork@op.pl
http://www.muzeum.kluczbork.pl

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wystawy wielościanów w muzeum w Kluczborku.

 

Powrót na górę strony