Wrocławscy informatycy na podium w Tajlandii

Data ostatniej modyfikacji:
2016-11-25
Autor: 
opracowanie redakcyjne

O akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest) pisaliśmy już dwukrotnie: raz przy okazji sukcesu wrocławskich studentów
informatyki w finale 2010 roku w chińskim Harbinie (14 miejsce na 100 zespołów), a drugi raz - znacznie obszerniej - przy okazji ulokowania finału tych zawodów w Warszawie w 2012 roku (reprezentacja UWr zajęła wówczas 18 miejsce).

Na podium zawodów jest tylko 12 miejsc i w 2016 roku wrocławianom udało się wreszcie zmieścić w strefie medalowej. W finale rozegranym w Phuket, w Tajlandii studenci informatyki z UWr, absolwenci XIV LO we Wrocławiu - Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba i Mateusz Gołębiewski - pokonując drużyny z najlepszych ośrodków akademickich świata (m.in. z USA, Chin i Rosji), wrócili z brązowym medalem, zająwszy 9 miejsce na 128 zespołów. Był to ogromny sukces, zważywszy że w eliminacjach wzięło udział 13 500 trzyosobowych drużyn z ponad 2700 uczelni ze 102 krajów. W finale znalazły się jeszcze 2 zespoły z Polski - Uniwersytet Warszawski zajął 5 miejsce, a Uniwersytet Jagielloński - 25. W kolejnych mistrzostwach nasza Brązowa Trójka już nie wystartuje – regulamin zastrzega, że ta sama drużyna w konkursie może startować tylko dwa razy i limit ten właśnie się wyczerpał.

Tymczasem pod koniec października 2016 we Wrocławiu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, które kwalifikują do udziału w Mistrzostwach Centralnej Europy (Zagrzeb 18-20 XI 2016), a te - w Mistrzostwach Świata (USA 20-25 V 2017). Na I i II miejscu znalazły się reprezentacje Uniwersytetu Warszawskiego, a na III - reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego: Michał Łowicki (absolwent III LO Wrocław), Paweł Michalak (absolwent I LO w Kaliszu) i Tomasz Syposz (absolwent XIV LO Wrocław). Drużyna ta zajęła w Zagrzebiu IV miejsce, za studentami z warszawy (w2 zespoły) i Zagrzebia. W tym roku po raz pierwszy w mistrzostwach Polski startowały (poza konkursem) reprezentacje szkół średnich oraz firm. Wśród szkół najwyżej uplasowały się: III LO Gdynia (VI m) i XIV LO Warszawa (IX m), a wśród firm - Google (III m) i Facebook (X m). Reprezentacja XIV LO z Wrocławia w składzie: Anadi Agrawal, Cezary Bednarz i Tomasz Ponitka zajęła XIX m na 62 startujące zespoły.  

 

Powrót na górę strony