Wystawa prac Szpakowskiego

Data ostatniej modyfikacji:
2016-12-31
Autor: 
Olga Mikołajczyk-Łado
nauczycielka matematyki w V LO Wrocław

miejsce:
Muzeum Miejskie Wrocławia - Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35, 50-077 Wrocław

termin:
8 VI - 31 VII 2016
wtorek - sobota, godz. 10-17
niedziela, godz. 10-18
poniedziałek - nieczynne

ceny biletów:
wstęp wolny
Bezpłatne bilety na koncert są do odbioru w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej (Rynek-Ratusz 24) w dniach 2-3 i 6-7 VI, godz. 9-17.

wydarzenia:
wernisaż: 8 VI 2016, godz. 17
koncert: 8 VI 2016, godz. 19
oprowadzanie kuratorskie: 11 VI, 16 VII, godz. 12, 20 VII godz. 14 (w jęz. angielskim)
finisaż: 30 VII 2016, godz. 12

W dniach 8 VI - 31 VII 2016 w Pałacu Królewskim - siedzibie Muzeum Miejskiego Wrocławia - odbędzie się wystawa monograficzna "Wacław Szpakowski (1883-1973). Linie rytmiczne". Szpakowski uznawany jest na świecie za jednego z pionierów sztuki abstrakcyjnej, prekursora abstrakcji geometrycznej. Więcej o dziele jego życia - "Liniach rytmicznych" - pisaliśmy na Portalu tutaj. Pracom plastycznym towarzyszyć będą kompozycje muzyczne Barbary Konopki traktujące rysunki Szpakowskiego jako partytury. Używając specjalnego apletu, można też będzie samodzielnie projektować linie algorytmiczne, a nawet generować na tej podstawie muzykę. Autorem apletu jest Paweł Janicki (Wro Art Center). Interaktywny plik jest dostępny tutaj (dodatkowy opis jest tutaj).

Wystawie towarzyszy katalog oraz wydana kilka miesięcy wcześniej kilkusetstronicowa książka z reprodukcjami linii rytmicznych i szkiców Szpakowskiego zawierająca także 8 esejów specjalistów z dziedziny sztuk wizualnych, teorii muzyki i matematyki. Ich wspólną ideą była próba usytuowania twórczości Szpakowskiego na styku sztuki i nauki. Matematyczny artykuł na temat twórczości Szpakowskiego pt. "Teoretyk dynamiki kształtów" napisał prof. Jacek Świątkowski (IM UWr).

Na otwarcie wystawy przybędą trzy pokolenia potomków Wacława - córka, synowie i wnuk, władze miasta i kuratorzy ESK. Uroczystość uświetni premierowy koncert kompozycji Adama Bałdycha (młodego lecz wybitnego muzyka i kompozytora) na podstawie rysunków Szpakowskiego. Odbędzie się on w Sali Wielkiej wrocławskiego Starego Ratusza. Wykonawcami będa: Adam Bałdych (skrzypce) i norweski muzyk jazzowy - Per Oddvar Johansen (perkusja). Wrażenia akustyczne spotęgują prace Szpakowskiego wyświetlane symultanicznie na ekranie nad sceną. Dodajmy, że w Ratuszu, w Galerii "Patio" w tym samym dniu otworzona będzie retrospektywna wystawa prac plastycznych Anny Szpakowskiej-Kujawskiej - córki Wacława - p.t. "Puls życia".

W czasie trwania wystawy trzykrotnie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z towarzyszącymi mu wykładami:

  • 12 VI i 20 VII - prof. Jacek Świątkowski (IM UWr) - "Matematyczne aspekty rysunków Szpakowskiego"
  • 16 VII - Janusz Zagrodzki i Józef Robakowski - "Odkrywanie Szpakowskiego". 

Z kolei finisażowi wystawy będzie towarzyszył koncert skrzypcowy Barbary Konopki wykonującej własne utwory na podstawie rysunków Szpakowskiego oraz promocja jej płyty "Sonifikacje". Po koncercie odbędzie się wykład Macieja Zdanowicza na temat "Muzycznych aspektów rysunków Szpakowskiego".

Wystawę zorganizował wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Kuratorem wystawy jest Elżbieta Łubowicz.

 

 

Pokłosie

Wrocławska wystawa cieszyła się na tyle dużym rozgłosem i popularnością, że została już zaproszona do Brukseli (IX 2016), Nowego Jorku (I 2017) i Bydgoszczy (V 2017).  Będzie tam promowała twórczość wspaniałego wrocławskiego artysty, który w oryginalny i nowatorski sposób łączył naukę, muzykę i sztukę. Na świecie Szpakowski jest szeroko znany, jako jeden z prekursorów op-artu. W 2013 roku jako jeden z czterech polskich artystów znalazł się na wielkiej wystawie "Inventing Abstraction 1920-1925" w Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA w Nowym Jorku - najważniejszej na świecie instytucji artystycznej. W lutym 2015 w berlińskiej galerii sztuki Berinson odbyła się kameralna wystawa "Linii rytmicznych". Szkoda, że w rodzinnym mieście twórczość Szpakowskiego pozostaje nadal nieznana szerszej publiczności.

Tym bardziej zapraszamy na wystawę "Linii rytmicznych" organizowaną w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2016 w Galerii "Łącznik", która potrwa od 15 XI do 30 XII 2016. Prezentowane będą na niej w dużym formacie kopie kilkunastu linii rytmicznych z różnych serii. Reprodukcje udostępnione zostały dzięki uprzejmości
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Uroczysty finisaż z udziałem rodziny Wacława Szpakowskiego i prelekcją prof. Jacka Świątkowskiego o matematycznych aspektach twórczości Szpakowskiego będzie miał miejsce 9 XI 2016 o godz. 18.

 

 

Zachęcamy też do obejrzenia filmu, w którym wspomnienia o ojcu snuje Anna Szpakowska-Kujawska - również znana wrocławska artystka.

 

Powrót na górę strony