Rysunek obok każdy z pewnością kojarzy z siatką sześcianu (jedną z 11 możliwych). A czy można z tej siatki skleić jeszcze jakiś inny wielościan? Jeśli umówimy się, że wielościan wolno rozcinać do siatki nie tylko wzdłuż krawędzi, ale także wzdłuż odcinków biegnących wewnątrz ścian, to z takiej siatki możemy posklejać kilka innych brył.
Klikając w zamieszczone w artykule diagramy, można pobrać siatki w formacie pdf. Aby linie druku były niewidoczne, należy je zagiąć do wnętrza bryły. Jeśli wielościan będzie sklejany taśmą klejącą, przy wycinaniu siatki można pominąć "skrzydełka" (zaznaczone szarą linią).
Nanieśmy na siatkę sześcianu linie zagięć (przerywane) oraz instrukcję sklejania pozostałych odcinków.
Z poniższej "siatki" można skleić czworościan widoczny na rysunku.
A z tej siatki można skleić pięciościan widoczny poniżej.
Z tej z kolei - ośmiościan.
Poniższe zagięcie siatki sprawia, że składa się ona na płasko do dwuwarstwowego trapezu.
Rozcinając sześcian nie tylko wzdłuż krawędzi, ale dopuszczając cięcia przechodzące przez wnętrza ścian, możemy otrzymać rozmaite niekonwencjonalne 'siatki' sześcianu. Jedną z nich przedstawia poniższy diagram.
Jeśli zmienimy na tej siatce linie zagięć (jak na diagramie poniżej), możemy zbudować z niej dziewięciościan, który stanowi dwupiramidę trójkątną wydłużoną (rysunek poniżej). Dwupiramida to dwa ostrosłupy sklejone podstawami. Dwupiramida wydłużona oznacza, że ostrosłupy te przyklejone są do podstaw graniastosłupa wstawionego w środek tej dwupiramidy.
Zachęcamy do obejrzenia ciekawego filmu, który dynamicznie pokazuje opisane wcześniej sposoby rozcinania sześcianu i rozkładania go na płaską siątkę oraz składanie z otrzymanych siatek innych brył niż wyjściowy sześcian.