Żył szybko, odszedł za wcześnie

Data ostatniej modyfikacji:
2012-07-31
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Jacek Szczap17 XII 2010 roku po masywnym wylewie krwi do mózgu zmarł w Warszawie w wieku 56 lat Jacek Szczap - wybitny znawca, twórca i miłośnik łamigłówek logicznych, popularyzator matematyki rekreacyjnej. Odszedł za wcześnie, pozostawiając w smutku wielu przyjaciół, ale nie odszedł w całości. Pozostaną po nim wspomnienia i piękne zadania np. z niezapomnianej rubryki "zagadki metamagiczne", którą prowadził w "Wiedzy i Życiu". Chętnie przyjeżdżał do Wrocławia z odczytami popularnymi w ramach Wrocławskich Spotkań Matematycznych oraz seminarium dla nauczycieli I3.

Jacek Szczap był absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, specjalistą w zakresie mediów i marketingu, ale z zamiłowania był dziennikarzem. Pracował w największych polskich redakcjach („Gazeta Wyborcza”, „Wiedza i Życie”, „Przekrój”, „Super Express”), zajmując się grami umysłowymi i konkursami, był też redaktorem naczelnym pisma "Manager" oraz dyrektorem marketingu w „Rzeczpospolitej". Był redaktorem naczelnym szaradziarskiego pisma „Sowa” oraz członkiem rady redakcyjnej Magazynu Miłośników Matematyki. Był też zapalonym scrabblistą, autorem wielu rekordów, w tym najwyżej punktowanego słowa w języku polskim ułożonego na planszy (UJEŹDZIŁYBYŚCIE - 1481 pkt, niepobity od 2004 roku).

W 2004 roku założył Polskie Stowarzyszenie Miłośników Gier i Łamigłówek „Sfinks” (członka World Puzzle Federation z ramienia Polski), z którym przez wiele lat organizował Mistrzostwa Polski w Łamigłówkach i Mistrzostwa Polski w Sudoku. W sierpniu 2010 roku zdażył jeszcze zorganizować Mistrzostwa Świata w Łamigłówkach i w Sudoku w Paprotni pod Warszawą. Był autorem kilku niezwykle ciekawych finałowych zadań z tych mistrzostw.

W 1998 założył Family Games - pierwszą polską firmę specjalizującą się w konkursach i grach promocyjnych oraz Media Games - firmę zajmującą się marketingiem interaktywnym. Kochał warszawską Pragę. Był pomysłodawcą i założycielem internetowej gazety „Przystanek Praga”. Pasjonował się turystyką górską. W latach studenckich działał w Klubie Przewodników Beskidzkich.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 23 XII 2010 o godz. 13:00 w kościele św. Jacka  w Warszawie (ul. Freta 10), a ceremonia pogrzebu o godz. 14:30 na Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej.

Powrót na górę strony