Piknik Naukowy (XVII)

Data ostatniej modyfikacji:
2013-07-30
Temat: 

"Życie"

Autor recenzji: 
Olga Mikołajczyk
nauczycielka w ZS Ekola i BISC
Organizator: 

Centrum Nauki Kopernik
Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa
tel. 22 596 41 00
http://www.kopernik.org.pl

Polskie Radio
www.polskieradio.pl

strona domowa PIKNIKU

Termin: 

15 czerwca 2013, godz. 11-20

 

Miejsce: 

Stadion Naroodowy
Al. Poniatowskiego 1, Warszawa

 

Opłata: 
bezpłatny

To największa plenerowa impreza popularnonaukowa w Europie. W tegorocznej edycji zaprezentuje się 200 instytucji z 22 krajów. W specjalnych namiotach odbędzie się ponad 1000 pokazów z niemal wszystkich dziedzin wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Najbardziej spektakularne widowiska odbywają się na scenie głównej Pikniku. Całość relacjonuje na żywo Polskie Radio we wszystkich programach.

W tym roku namioty będą ustawione na pierścieniu o obwodzie 900 m, który znajduje sie w zewnętrznej bryle Stadionu Narodowego w Warszawie, oraz w alejach prowadzących do obiektu.

Oto kilka wybranych stanowisk z pokazami z matematyki:

  • Stanowisko 31 Narodowego Muzeum Techniki z Czech - tu prowadzone będą pomiary czasu za pomocą wody, ognia, gwiazd i słońca, skonstruowany zostanie zegar słoneczny, będzie też można zmierzyć ciśnienie tętnicze za pomocą średniowiecznego wahadła Jana Marci.
  • Stanowisko 45 Uniwersytetu w Białymstoku - tu prowadzone będą warsztaty z geometrii sferycznej. Za pomocą specjalnych przyrządów, ćwiczeń z globusem oraz doświadczeń prowadzonych na pomarańczach uczestnicy będą odkrywali zadziwiające własności trójkątów sferycznych.
  • Stanowisko nr 51 Oddziału Żoliborskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki - tu będzie można własnym ruchem wygenerować wykres funkcji, obejrzeć wystawę modeli brył, zbudować własny model w technice origami, rozsupłać rozmaite topologiczne węzły, zagrać w grę "Life".
  • Stanowisko nr 68 Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW - tu prowadzone będą ćwiczenia z kolorowania grafów oraz matematycznego origami i rozwiązywane zadania kombinatoryczne.
  • Stanowisko nr 70 Fundacji Niezależnych Inicjatyw Studenckich - tu będzie można dokonać mnożenia liczb metodą "na spaghetti", stworzyć własny fraktal, zaprojektować kostkę do parkietażu płaszczyzny lub wykonać eksperymenty ze wstęgą Möbiusa. 

 

Powrót na górę strony