Memoriada

Data ostatniej modyfikacji:
2020-08-18
Autor: 
Dominika Markiewicz
studentka matematyki na UWr
Organizator: 

Memoriad
Word Olympic Federation
e-mail: info@memoriad.com
http://www.memoriad.com

 

Terminy: 

2021 Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

 

Memoriada znana również jako Pamięciowe Igrzyska Olimpijskie (ang. World Mental Olympic Games™) to międzynarodowe zawody w zapamiętywaniu, liczeniu pamięciowym oraz szybkim czytaniu. Nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów: memory, mental math i olymiad. Zawody są organizowane w cyklu olimpijskim, czyli  co cztery lata. Najblizsze odbędą się w roku 2016 w Las Vegas (USA). Do tej pory doMemoriady przystąpiło 148 krajów.

Uczestnikiem Memoriady może zostać każdy w wieku od 5 lat. Wyjątkiem jest  konkurencja szybkiego czytania, do której trzeba mieć ukończone 13 lat. Zawody odbywają się w dwóch kategoriach wiekowych: poniżej i powyżej 13 roku życia. W formularzu zgłoszeniowym zawodnik określa, w których z 11 poniższych konkurencji chce wziąć udział.

Konkurencje Memoriady:

  • Szybkie karty (speed cards) – polega na zapamiętaniu kolejności ułożenia 52 kart ze standardowej talii do gry.
  • Twarze i nazwiska (names and faces) – uczestnicy przez 15 minut zapamiętują imiona i nazwiska 110 osób, których twarze widzą na zdjęciach, a potem muszą podpisać nazwiskami jak najwięcej zdjęć.
  • Maraton liczbowy (numbers marathon) – w ciągu godziny uczestnicy zapamiętują 125 liczb 40-cyfrowych oraz ich kolejność.
  • Liczby binarne (binary digits) – tym razem trzeba zapamiętać 175 liczb 30-cyfrowych zapisanych w systemie dwójkowym.
  • Błyskające liczby (flash numbers) – na ekranie co sekundę 300 razy pojawiają się cyfry, których kolejność należy zapamiętać.
  • Dodawanie w pamięci (mental addition) – obliczanie sumy dziesięciu liczb 10-cyfrowych na czas.
  • Mnożenie w pamięci (mental multiplication) – obliczanie iloczynu dwóch liczb 8-cyfrowych na czas.
  • Pierwiastkowanie w pamięci (mental square roots) – obliczanie na czas pierwiastków kwadratowych z dziesięciu liczb 6-cyfrowych z dokładnością do ośmiu cyfr znaczących lub pięciu miejsc po przecinku.
  • Kalendarz w głowie (mental calendar dates) – obliczenie, jakimi dniami tygodnia było lub będzie 75 losowo wybranych dat z zadanego okresu (od XVI do XXV wieku).
  • Flash anzan (błyskawiczne dodawanie w pamięci) – sumowanie liczb (dwu-, trzy- lub więcej cyfrowych) wyświetlanych na ekranie z dużą częstotliwością (co sekundę lub szybciej).
  • Szybkie czytanie (photographic speed reading) – wynik zależy od czasu przeczytania zadanego tekstu (ok. 20-30 stron maszynopisu) oraz ilości informacji, jaką zawodnik zapamięta.

Najlepsze trzy osoby w każdej konkurencji zdobywają honorowe tytuły mistrzów, medale, puchary oraz nagrody rzeczowe lub pieniężne. Poziom zawodów jest bardzo wysoki. Podczas Memoriady w 2012 roku zawodnik ze Szkoły Sorobanu Ishido w Chibie (Japonia) - Naofumii Ogasawara - lider klasyfikacji ogólnej - dodał 10 liczb 10-cyfrowych w niecałe 3 sekundy, poprawiając znacząco rekord świata w tej konkurencji.

W trakcie przygotowań do zawodów warto śledzić informacje umieszczane na oficjalnej stronie zawodów http://www.memoriad.com oraz na oficjalnym profilu Memoriady na Facebooku https://www.facebook.com/worldmemoriad . Można również korzystać z darmowego programu – Symulatora Memoriady – dostępnego na stronie internetowej imprezy z aplikacjami pozwalającymi w domu rozgrywać konkurencje z Memoriady.

Pod auspicjami Memoriady co rok organizowane są w kilku krajach rozgrywki pod nazwą Memoriad Mental Sports Championships. W 2015 roku takie zawody odbędą się w Azerbejdżanie, Indiach, Kazachstanie, Malezji, Mongolii i Turcji. Co rok jest też organizowany Tydzień Łamania Światowych Rekordów Memoriady (Memoriad Mental World Record Attempts). Za każdy pobity rekord w jednej z memoriadowych konkurencji wypłacana jest nagroda pieniężna. 

 

Historia: 

Pomysł zorganizowania Memoriady pojawił się w 2006 roku, a pierwsza zawody odbyły się w najbliższym roku olimpijskim (czyli 2008) w Stambule w Turcji.

Kolejne zawody odbywały się w następujących miastach i krajach:

  • 2008 - Stambuł, Turcja
  • 2012 - Antalya, Turcja
  • 2016 - Los Angeles, USA
  • 2021 - Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wybrane aktualne rekordy Memoriady:

  • mnożenie (dwie liczby 20-cyfrowe) - Granth Rakesh Thakkar z Indii (4 min 41 sek) 2013
  • wyciąganie pierwiastków kwadratowych (10 liczb 6-cyfrowych z dokładnością do 8 cyfr) - Shashank Jain z Indii (1 min 1 sek) 2016
  • wyciąganie pierwiastków kwadratowych (10 liczb 8-cyfrowych z dokładnością do 9 cyfr) - Shashank Jain z Indii (1 min 25 sek) 2016
  • flash anzan (325 liczb dwucyfrowych pojawiąjących się co 0,5 sek) - Mıshti Dharmesh Shah z Indii 2017

Powrót na górę strony