Projekt "Euler"

Data ostatniej modyfikacji:
2014-08-10
Autor: 
Paweł Światkowski
student informatyki na UAM w Poznaniu
Organizator: 

Colin Hughes
społeczność projecteuler.net

 

Terminy: 

Zawody mają charakter ciągły.

 

Ideą projektu jest dostarczenie wyzwań matematyczno-informatycznych tym, którzy chcą się sprawdzić na pograniczu tych dwóch dziedzin. Umiejętności matematyczne są wymagane, by znaleźć rozwiązanie problemu "na papierze", natomiast informatyczne, by skutecznie je zaprogramować. Oprócz tego, aby rozwiązanie działało, należy również dążyć do tego, by było możliwie najszybsze, najbardziej eleganckie, najbardziej minimalistyczne, najbardziej czytelne i najlepiej wyczerpywało warunki zadania.

Projekt "Euler" nie jest de facto konkursem. To seria zadań, jakie pojawiają się na zasadzie maratonu na stronie projektu i są wymyślane przez jego uczestników. W miarę rozwiązywania kolejnych problemów, uczestnik awansuje do coraz wyższych z 6 etapów doświadczenia (pierwszy to 25-49 rozwiązanych zadań, ostatni - powyżej 250 zadań). Obecnie w systemie jest 87 930 użytkowników (w tym 615 z Polski), którzy wysłali 1 511 095 poprawnych rozwiązań.

Rozwiązania mogą być napisane w jednym z 50 (!) języków programowania, wśród których największą popularnością cieszy się C/C++, a zaraz za nim jest Python.

Projekt Euler jest często wykorzystywany jako narzędzie do dobrego poznania jakiegoś języka programowania, szczególnie kiedy swoje rozwiązania dyskutuje się z innymi użytkownikami.  Jest też dobrą propozycją na niezobowiązujący (nie ma żadnych ograniczeń czasowych ani narzuconej kolejności wykonywania zadań) trening umysłowy w długie zimowe wieczory i krótkie letnie noce.

 

Historia: 

Projekt wystartował w październiku 2001 roku z inicjatywy Colina Hughesa. Początkowo była to część portalu mathschallenge.net. Liczba chętnych do podjęcia wyzwania rosła dużo szybciej, niż ktokolwiek oczekiwał i w 2006 roku projekt został wydzielony jako samodzielna jednostka.

 

Przykładowe zadania: 
  • Znajdź sumę wszystkich nieparzystych elementów ciągu Fibonacciego nie przekraczających 4 milionów. zobacz
  • Jaka jest największa liczba pierwsza, która zawiera wszystkie cyfry od 1 do n? zobacz
  • Znajdź ilość liczb n większych od 1 i mniejszych niż 107, takich że n i n+1 mają taka samą liczbę dzielników. zobacz

  

Powrót na górę strony