SzachMaks (V)

Data ostatniej modyfikacji:
2021-09-19
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Organizator: 

Mogalo sp. z o.o.
ul. Ksawerów 3, 02-656 Warszawa
e-mail: kontakt@mogalo.pl

strona domowa konkursu

 

Terminy: 

zgłoszenia do 6 X 2021 do godz. 21
konkurs: 13 X 2021 godz. 8-16

 

Mogalo od 2014 roku organizuje popularny konkurs Maks Matematyczny. Od 2019 roku nową propozycją tej firmy w  zakresie gier logicznych jest konkurs rozwiązywania zadań szachowych. Trzeba się w nim wykazać wiedzą szachową, spostrzegawczością, umiejętnością logicznego myślenia i rozwiązywania niestandardowych problemów. Adresowany jest do uczniów ze wszystkich typów szkół (z podziałem na kategorie wiekowe: do lat 10, 12, 14, 16 i 18 oraz nauczycieli-koordynatorów).

Podczas zawodów uczestnik za pośrednictwem internetu samodzielne rozwiązuje 24 losowane z puli zadania szachowe (po 8 za 3, 4 i 5 pkt). Ma na to 45 minut. W tym limicie może podjąć kilka prób uzyskania maksymalnego wyniku. 

 

Historia: 

Konkurs organizowany jest od 2019 roku w edycji jesiennej i wiosennej. IV edycja w roku 2020 stanowiła jednocześnie etap eliminacyjny do Mistrzostw Polski Juniorów w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych. Stacjonarny finał odbędzie się w Warszawie. Patronat nad tym konkursem objęła reprezentacja Polski w solvingu szachowym - 11-krotni (z rzędu!) złoci medaliści drużynowych mistrzostw świata.

 

Skrót regulaminu: 
  • Szkolny koordynator zgłasza szkołę poprzez formularz na stronie organizatora i otrzymuje hasło szkoły, które umożliwi uczniom wzięcie udziału w konkursie.
  • Każdy zawodnik samodzielnie (ale pod nadzorem nauczyciela) rozwiązuje zadania przez 45 minut, między godziną 8:00 a 16:00. Może to robić na komputerze z dostępem do Internetu lub urządzenia mobilnego.
  • Dostęp do zadań konkursowych jest możliwy po wypełnieniu przez ucznia formularza konkursowego.
  • Zawodnik może przeznaczyć maksymalnie 45 minut na rozwiązywanie zadań. Raz udzielonej odpowiedzi nie można już
    zmienić. W ramach limitu czasu można do konkursu podchodzić kilka razy.
  • Tura konkursu polega na rozwiązaniu 24 zadań losowanych z puli (po 8 zadań za 3, 4 i 5 pkt). Za błędną odpowiedź odejmowany jest 1 pkt.
  • Wyniki konkursu są przekazywane na adres mejlowy koordynatora szkolnego najpóźniej do 2 tygodni po konkursie.

 

Przykładowe zadania: 

 

Powrót na górę strony