Puchar Polski w Rozwiązywaniu Łamigłówek (VI)

Data ostatniej modyfikacji:
2015-08-7
Autor: 
Piotr Kryszkiewicz
nauczyciel w ZS w Miliczu
Organizator: 

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Gier i Łamigłówek SFINKS

Terminy: 

Konkurs zawieszony w 2009 roku.

 

Puchar Polski to jedna z trzech najważniejszych (obok Mistrzostw Polski w Łamigłówkach i Mistrzostw Polski w Sudoku) impreza łamigłówkowa organizowana przez Stowarzyszenie SFINKS. W internetowych eliminacjach bierze udział kilkuset zawodników, spośród których kilkudziesięciu przechodzi do finału rozgrywanego w Warszawie. Najlepsi reprezentują Polskę na Mistrzostwach Polski i Świata w Łamigłówkach.

Kolejne edycje Pucharu rozgrywane są jesienią. Startuje w nich ponad 500 osób w etapie eliminacyjnym i ok. 50-70 w finale. Wiek uczestników waha się w granicach 10-80 lat (średnia wieku w 2009 roku wyniosła 26 lat). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie organizatora.

 

Historia: 

Puchar Polski rozgrywany jest od 2004 roku. Zwycięzcami kolejnych edycji byli:

  • I - 2004 - Paweł Kwiatkowski (Warszawa)
  • II - 2005 - Paweł Kwiatkowski (warszawa)
  • III - 2006 - Łukasz Bożykowski (Szczecin)
  • IV - 2007 - Łukasz Bożykowski (Szczecin)
  • V - 2008 - Michał Karwański (Warszawa)
  • VI - 2009 - Przemysław Dębiak (Warszawa)

  

Skrót regulaminu: 
  • Udział w eliminacjach wymaga rejestracji przez internet
  • Zadania eliminacyjne w formacie doc i pdf pojawiają się na stronie organizatora w wyznaczonym dniu o 12:00. Czas na ich rozwiązanie upływa po trzech dobach.
  • Część zadań posiada jedno rozwiązanie, są też zadania optymalizacyjne, w których należy znaleźć jak najlepsze rozwiązanie.
  • Rozwiązania zadań należy umieszczać w specjalnym formularzu odpowiedzi, który wysyła się tylko raz (nie można potem nic poprawić ani uzupełnić).
  • Do finału kwalifikowanych jest ok. 50 najlepszych zawodników. Pod uwagę brana jest liczba poprawnie rozwiązanych zadań i czas odesłania odpowiedzi.
  • Finał składa się z trzech tur, w których uczestnicy rozwiązują łącznie 36 zadań.

  

Przykładowe zadania: 

Zad. 1. Saldo rachunku. Pewnego dnia Jacek i Krzyś otrzymali z banku wyciągi ze stanami swoich rachunków. Ze zdziwieniem stwierdzili, że różnica stanów ich kont jest identyczna, jak iloraz tych stanów i jednocześnie taka sama, jak iloczyn tych stanów. W formularzu odpowiedzi wpisz sumę stanów obu rachunków lub znak X, jeśli taka sytuacja jest niemożliwa.

Zad. 2. Killer sudoku. Wypełnij diagram cyframi od 1 do 9, wpisując do każdej kratki jedną cyfrę w ten sposób, aby w każdym rzędzie, w każdej kolumnie oraz w każdym z obwiedzionych grubszą linią sektorów znalazło się 9 różnych cyfr. Suma cyfr wewnątrz każdego z obszarów zaznaczonych linią przerywaną musi być równa liczbie wpisanej w rogu tego obszaru. Wewnątrz tych obszarów wszystkie cyfry muszą być różne. W formularzu odpowiedzi wpisz kolejno 18 cyfr – najpierw z przekątnej, zaczynając od lewego górnego w kierunku prawego dolnego rogu, a następnie z przekątnej, zaczynając od lewego dolnego w kierunku prawego górnego rogu.

 

Powrót na górę strony