Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00
Lonpos to seria łamigłówek logicznych, tzw. samotników. Ponieważ ich zasady są bardzo proste, łamigłówki sprawiają wrażenie łatwych do ułożenia, ale wystarczy spróbować, aby przekonać się, że to tylko mylne pozory. Na szczęście zadania, które trzeba wykonać, są podzielone na kilka poziomów trudności, więc można zacząć od nietrudnych i stopniowo dochodzić do tych stanowiących naprawdę nie lada wyzwanie.
Łamigłówki z serii Lonpos są doskonałym ćwiczeniem umysłu, pamięci, koncentracji i cierpliwości, a przede wszystkim geometrycznej wyobraźni. Czasami chciałoby się odciąć mały kawałeczek jednego klocka i położyć go w innym miejscu, ale niestety, trzeba kombinować od nowa. To bardzo dobry sposób na spędzanie wolnego czasu w domu i szkole (a ze względu na nieduże rozmiary, także w drodze do szkoły lub w długiej podróży) dla wszystkich, którzy lubią pogłówkować. Jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń, są przyjemne w dotyku i estetyczne. Świetnie sprawdzają się w roli niezbyt dużego, ale za to eleganckiego, mądrego, nietuzinkowego i efektownego prezentu. Zaletą jest też funkcjonalny sposób zapakowania wszystkich elementów. Są zamknięte w niedużej ale solidnej, plastikowej kasetce, która stanowi jednocześnie planszę do gry.
Początkowo wszystkie łamigłówki bazowały na tych samych zasadach. Polegały na wypełnieniu wolnej powierzchni/przestrzeni i różniły się jedynie liczbą i kształtem elementów, wyglądem planszy i sposobem układania klocków (na płasko lub w piramidkę). Nowością w rodzinie Lonpos jest Coco Cross, które jest oparte na zupełnie nowych regułach.
ŁAMIGŁÓWKI PŁASKIE
1. Zdejmij z planszy wszystkie klocki.
2. Wybierz zadanie o preferowanym stopniu trudności, a następnie zgodnie z wybranym obrazkiem ułóż klocki na planszy.
3. Zapełnij planszę pozostałymi klockami. Klocków podanych w treści zadania nie wolno przemieszczać.
- Kosmiczne Stworki
Łamigłówka przyciąga uwagę klockami o fantazyjnych kształtach i żywych kolorach. Ma 8 poziomów trudności. Można bawić się nią samodzielnie lub poszukiwać rozwiązania wspólnie z drugą osobą.
- Lonpos 864
Zestaw zawiera trzy książeczki z 864 zadaniami podzielonymi na 8 poziomów trudności. Łamigłówki nie układa się ze wszystkich klocków. W każdej książeczce jest jeden wybrany klocek, który należy odłożyć do specjalnej kasetki. Klocki są stosunkowo duże i mają proste kształty znane z gry tetris.
ŁAMIGŁÓWKI PŁASKIE I PRZESTRZENNE
To dwie łamigłowki w jednym. Można układać je w dwóch wersjach. Mają tak zaprojektowaną kasetkę, że na zewnątrz znajduje się plansza do układania piramidki, a wewnątrz - plansza do zapełniania płaszczyzny. Reguły gry w wersji płaskiej są takie same, jak podano powyżej. A jak korzystać z wariantu przestrzennego?
1. Wyjmij wszystkie klocki z kasetki.
2. Wybierz jedno z zadań 3D i ułóż klocki zgodnie z obrazkiem.
3. Dokładaj pozostałe klocki tak, aby powstała piramida (ostrosłup prawidłowy czworokątny). Klocków podanych w treści zadania nie wolno przemieszczać.
- Lonpos 066
Gra zawiera 66 zadań (56 układów płaskich i 10 przestrzennych). Mogłoby się wydawać, że skoro jest tak mało zadań, to zabawa szybko się skończy, ale nic bardziej mylnego. Tylko 17 zadań ma jednoznaczne rozwiązania, a pozostałe można rozwiązać na kilkaset sposobów.
- Lonpos 202
Układanka zawiera 202 zadania (180 płaskich i 22 przestrzenne) podzielone na kilka poziomów trudności.
- Lonpos 505
Łamigłówka zawiera 505 zadań (480 płaskich i 25 przestrzennych) o zróżnicowanym poziomie trudności.
- Lonpos Crazy Collect
Układanka z największą w serii liczbą zagadek 3D. Zawiera 202 zadania (87 płaskich i aż 115 przestrzennych) różniacych się poziomem trudności. W zestawie jest 7 klocków, które sprawiają wrażenie nieco skrzywionych. W odróżnieniu od innych układanek z serii, plansza ma kształt plastra miodu, a piramidka jest czworościanem (ma trójkątną podstawę).
- Lonpos 216
Łamigłówka zawiera stosunkowo dużo zagadek 3D wśród 216 zadań (po 108 płaskich i przestrzennych). Do zestawu dołączona jest kasetka z kostkami, jeśli do rywalizacji ma przystąpić większa liczba zawodników. Wówczas czerwona kostka wskazuje poziom trudności, a dwie czarne - numer zadania do wykonania. Można wykonywać rzuty całą kasetką lub otworzyć ją, wyjąć kostki i rzucać nimi klasycznie.
- Lonpos 4D
To zestaw podwójny, przeznaczony dla dwóch osób. Zawiera 4 książeczki z 432 zadaniami (324 płaskie i 108 przestrzennych). Książeczki są ponumerowane i dobrze jest rozwiązywać w nich łamigłówki po kolei. Ale jest też kasetka z kostkami, dzięki którym można wylosować poziom i numer zadania (w sposób opisany wyżej). Dodatkowo w zestawie znajduje się klepsydra, którą można odmierzać czas, grając w pojedynkę, oraz kredki w kolorach klocków, którymi można łatwo zanotować rozwiązania. Każdy z graczy ma do dyspozycji planszę z klockami. Gracze losują zadanie, układają klocki zgodnie z podaną ilustracją, a następnie starają się jak najszybciej ułożyć pozostałe klocki. Wygrywa ten, kto pierwszy wykona zadanie. Do budowania piramidek przeznaczone są dwie plansze różnej wielkości. Jeśli zadanie wymaga użycia mniejszej planszy, wskazuje też które klocki należy odrzucić. Prawdziwym wyzwaniem jest 17 końcowych zadań, w których pokazane jest jedynie położenie jednego klocka i punkt zaczepienia drugiego.
COCO CROSS
Ta łamigłówka jest całkowicia odmienna od dotychczasowych uzupełnianek. Z grubsza rzecz ujmując, polega na przeturlaniu klocka z punktu A do punktu B. Jednak gdyby to było aż tak proste, byłoby też nudne, a Coco Cross do nudnych łamigłówek z pewnością nie należy. Trzeba nieźle pogłówkować (szczególnie na wyższych poziomach), aby dotrzeć do celu. A kiedy już się uda, warto sprawdzić, czy to nie był przypadek i czy potrafi się tę samą ścieżkę przejść jeszcze raz. Odtwarzanie raz przebytej drogi jest też świetnym ćwiczeniem pamięci. Do zestawu dołączony jest ołówek, żeby można było zanotować rozwiązanie, w specjalnie do tego przeznaczonych polach książeczki. Lepiej nie robić tego w sposób trwały, aby móc wrócić kiedyś do tego samego zadania lub zadać je komuś innemu. Łamigłówka zawiera 333 zadania podzielone na trzy poziomy trudności. Grę utrudnia kilka elementów: na planszy znajdują się dwa miejsca, w których nie da się ustawić klocka, klocek trzeba doprowadzić nie tylko w podane miejsce, ale również ułożyć go w odpowiedniej pozycji, w zadaniu (nie licząc pierwszego poziomu trudności) jest podana liczba możliwych do wykonania ruchów.
- I poziom (książeczka B1) - ROLLING FREE
W książeczce znajdują się 102 zadania i są to jednocześnie plansze, które wkłada się do kasetki pod plastikową nakładkę. Rozwiązanie polega na przeprowadzeniu klocka z jednego miejsca w drugie, turlając go w prawo, lewo, górę lub w dół. Nie jest ważne jak długa i skomplikowana jest droga, którą pokonuje klocek. Trzeba jedynie omijać pola numer 13 i 43, na których nie daje się stanąć.
- II poziom (książeczka B2) - TRACE DIRECTION
Tu również są do wykonania 102 zadania. W każdym podany jest numer planszy, której trzeba użyć, liczba ruchów oraz przynajmniej jeden ruch z narzuconym kierunkiem.
- III poziom (książeczka B3) - PERFECT MATCH
Zawiera 129 zadań, w których używa się tylko żółtego klocka. Po dotarciu do mety trzeba policzyć liczbę ruchów wykonanych w poszczególnych kierunkach i sprawdzić z rozwiązaniem.