Recent Toys International
P.O. Box 17229
1001 JE Amsterdam, Holandia
e-mail: info@recenttoys.com
tel. +31 0 20 330 89 98
Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00
Łamigłówka oparta na prostych zasadach dostępna jest w wersji junior (z osobnymi obrazkami dla chłopców i dziewczynek). W wersji standard zasady są bardziej skomplikowane i wymagają bardziej rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, ale liczba możliwych ruchów jest nadal ograniczona. Wersja trudna wymaga zdecydowanie większej liczby prób zanim uda się rozwikłać zasady działania łamigłówki. W wersji standard mamy także kilka wariantów obrazków do wyboru wedle upodobań. Jednak najciekawszy i stanowiący największe wyzwanie jest wariant trudny - pozwalający na ułożenie obrazków z kilkoma znanymi pracami Mauritsa Eschera. Będzie to na pewno ciekawy prezent dla miłośników jego inspirowanej matematyką twórczości.
Wersja junior
Łamigłówka dostępna jest w dwóch wariantach: "Księżniczka i wiedźma" oraz "Książę i potwór". Zawiera komplet bezpiecznych luster z częściami portretu pięknej księżniczki i złej czarownicy (odpowiednio pięknego księcia i ohydnej bestii). Gdy magia luster zadziała, jedną z tych twarzy można zmienić w drugą, manipulując fragmentami obrazków. Można to robić w kolejnych krokach, na początek zamieniając np. oczy. W tym celu należy wyciągnąć z ramki karteczkę z narysowanymi oczami, obrócić ją na drugą stronę i wsadzić z powrotem na miejsce, a na końcu ocenić wynik. Na etapach pośrednich można też otrzymać zabawne mieszanki obu portretów.
Wersja standard
Łamigłówka dostępna jest na polskim rynku w dwóch wariantach: "Ty i Einstein" oraz "Ty i Mona Lisa". Na pierwszy rzut oka oparta jest na zasadach popularnej "Piętnastki", i choć w tym wypadku zabawka składa się tylko z 9 kloców przesuwanych wewnątrz kwadratowej ramki (ich swobodny ruch umożliwia dodatkowe 10. pole), to ich ułożenie jest znacznie trudniejsze niż w znanym pierwowzorze. Innowacyjny charakter tej łamigłówki można w pełni odkryć dopiero po jej rozwiązaniu i należy się przygotować na coś zupełnie niespodziewanego.
Przesuwane klocki są sześcianami, których trzy ścianki oklejone są fragmentami różnych obrazków. Ich części znajdują się także na ramce. Każda kostka posiada też lusterko na ściance przekątniowej. Zadanie polega na ułożeniu portretu Alberta Einsteina (odpowiednio Mony Lisy) w dwóch wariantach: jeden wypełnia cały obrazek (to wersja trudniejsza), a na drugim jesteś także ty. Jak to możliwe?
Lustrzany Escher
Niewyobrażalne, a jednocześnie genialnie proste! Jak za pomocą dziewięciu sześciennych klocków ułożyć pięć różnych obrazków? Nic w tym trudnego, przecież każda kostka ma sześć ścianek, które można ponumerować i okleić ściany o tych samych numerach częściami jednego obrazka. Zgoda, ale jak to zrobić, jeśli każda kostka ma tylko cztery oklejone ścianki? Można niewykorzystanymi fragmentami okleić ramkę i dołożyć system lusterek. W ten sposób odpowiednio układając kostki, uzyskamy pięć słynnych, magicznych grafik Mauritsa Cornelisa Eschera: "Rysujące ręce", "Rękę z odbiciem w kuli", "Galerię grafiki” "Gady" i najsłynniejszą "Metamorfozę". To wspaniały prezent nie tylko dla miłośników łamigłówek, ale i unikatowej twórczości tego holenderskiego artysty.
Fragmenty pięciu grafik rozmieszczono na wewnętrznych ściankach pudełka stanowiącego ramkę finalnego obrazka i na ścianach bocznych klocków, które można swobodnie obracać i przesuwać wewnątrz pudełka. Ścianki przekątniowe każdej kostki mają napyloną powłoką lustrzaną i odbijają fragmenty obrazków z przyległych kostek lub z ramki. Mimo że układanka składa się zaledwie z 9 klocków, jej rozwikłanie wymaga sporo cierpliwości, czasu i wyobraźni. Ale satysfakcja gwarantowana!
Na początku usuwamy wszystkie klocki z ramki, wybieramy grafikę, którą chcemy ułożyć (wszystkie są pokazane w instrukcji) i zabieramy się do dzieła. Umieszczamy poszczególne klocki z powrotem w ramce, odpowiednio je obracając, aż (patrząc z góry) uzyskamy kompletny obrazek. To trudniejsze niż myślisz.