czerwiec 2023

Data ostatniej modyfikacji:
2023-07-13

Zad. 1. Nazwa tej konstrukcji językowej jest połączeniem dwóch słów: ταὐτός oraz λόγος. Podaj 3 (językowe) przykłady tej konstrukcji.

Zad. 2. Czy można uznać, że https://goo.gl/maps/4fww5SW5LW3ib8M67 jest przykładem konstrukcji językowej z zadania 1? Dlaczego tak lub dlaczego nie?

Zad. 3. Zabawa w słowa na kalkulatorze jest chyba mało znana (czego dowodem są choćby wyniki majowej ligi lingwistycznej). Zabawmy się zatem. Zadanie polega na ułożeniu jak najdłuższego zdania (długość zdania będzie mierzona liczbą znaków bez spacji) ze słów będących odwróceniem liczb na kalkulatorze. Każdy, kto prześle poprawne rozwiązanie otrzyma punkt. Najdłuższe zdania zostaną opublikowane.

 

Wyniki: 

W czerwcowej lidze 3 punkty otrzymują: Aleksandra Bujny - studentka Politechniki Gdańskiej, Daria Bumażnik - doktorantka na Wydziale Chemii UWr, Agata Leśnicka - programistka z Gdańska, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Ignacy Włodarski SP 36 Wrocław.
Gratulujemy i życzymy udanych wakacji!

 

Odpowiedzi: 

Zad 1. Konstrukcja, o której mowa to tautologia, zwana też pleonazmem. Jej przykłady to "cofać się do tyłu", "niemniej jednak" czy "tylko i wyłącznie".

Zad. 2. Nazwa oznaczonego miejsca - Torpenhow Hill - jest tautologiczna poczwórnie. W tłumaczeniu brzmi: Wzgórze Wzgórzewzgórzewzgórze, a każde wzgórze w innym języku. Ciekawy filmik na temat Torpenhow Hill znalazł i nadesłał Ignacy Włodarski - dziękujemy :)

Zad. 3. Nadesłane zdania:

  • Dziś, blog Eli: Hobel z lig Lego siedzi. (Ignacy Włodarski)
  • Lis soli sobie sos (s) soboli. (Agata Leśnicka)
  • Lizzie Biggs gobbles his beige eggshells. (Daria Bumażnik)
  • Gdzie Belg i zbieg biegli z Belgii? (Aleksandra Bujny)

I zdecydowanie najdłuższe (jury postanowiło być wobec niego bez[dia]krytyczne):

Bibliolog ogolił sobie łeb, osioł łoił siodło, soból odbił logo, debil obił łosie i bielił igloo, biolog i geolog obleli głogi, osolili łososie, odbiegli od osiedli, biegli do igloo i obiegli glob, idole i ideolog ogłosili elegie o lesie, i o lisie, i o osie, i o sosie, i o silosie, i o godle, i o boi, i o siole, i o siodle, i o sidle, i o olsie, i o ibisie, i o glebie, i o biblii, i o biologii, i o geologii, i o bibliologii, i o sile bosego i gołego biegłego, i o odgłosie bobslei, i o losie błogiego lebiegi. (Krystyna Lisiowska) 

 

Powrót na górę strony