kwiecień 2009

Data ostatniej modyfikacji:
2009-07-5

Zad. 1. W kratkach tablicy 3×3 stoją liczby od 1 do 8 i jedna kratka jest pusta.

W pojedynczym ruchu można przesunąć na puste pole dowolną liczbą z nim sąsiadującą. Np. poniżej przesunięto liczbę 3.

Podaj najkrótszą sekwencję ruchów, która dany układ początkowy przekształci na .

Zad. 2. Chcesz nadać tajną przesyłkę do przyjaciela. Przesyłka jest w pudełku, które można zaopatrzyć w wiele zamków. Jeśli jednak kupisz i założysz zamek, to gdy go zamkniesz, będziesz miał kłopot z przesłaniem w sposób tajny klucza. Czy da się mimo to spowodować, by przyjaciel dostał przesyłkę w bezpieczny sposób?

Zad. 3. Ma dziury u góry, u dołu, z przodu, z tyłu, z lewej i z prawej, a jednak można w tym przenosić wodę. Co to jest?

 

Wyniki: 

W kwietniu na 100 % (= 3 pkt.) oceniliśmy tylko rozwiązania Michaliny Sieradzkiej z Gimnazjum 49 we Wrocławiu. 2,5 pkt. przyznaliśmy Krystynie Lisiowskiej, redaktor z Warszawy.

W czołówce rankingu są teraz:

  • 18 pkt. (na 21 możliwych) - Michalina Sieradzka - gimnazjalistka z Wrocławia i Wojciech Tomiczek - student z Bielska-Białej,
  • 17,5 pkt. - Andrzej Kunca - nauczyciel z Gostycyna, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy oraz Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi,
  • 17 pkt. - Katarzyna Kaczmarczyk - gimnazjalistka z Wałbrzycha,
  • 15,5 pkt. - Małgorzata Wnętrzak - licealistka z Kluczborka,
  • 15 pkt. - Maria Skrzypczak - nauczycielka z Poznania.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Jest to niemożliwe, jak słusznie napisała większość Ligowiczów, jednak nikt nie nadesłał uzasadnienia tego faktu, wobec czego otwieramy dodatkowy konkurs z takim właśnie zadaniem.

Zad. 2. Zamykamy pudełko na zamek, do którego mamy klucz, i zamknięte wysyłamy przyjacielowi. On zakłada drugi zamek i odsyła nam pudełko, zachowując klucz do założonego przez siebie zamka. Dostawszy przesyłkę, zdejmujemy (otwieramy) nasz zamek i odsyłamy ją przyjacielowi, który ma klucz do jej jedynego wtenczas zamknięcia.

Zad. 3. Gąbka.

 

Powrót na górę strony