Zad. 1. Smartfon można odblokować na cztery podstawowe sposoby. Wymień je. Który z nich jest najbezpieczniejszy i dlaczego?
Zad. 2. Jaką rolę w IT odegrała świąteczna pisanka? Odpowiedź uzasadnij oraz podaj trzy przykłady.
Zad. 3. Podaj rozwiązania łamigłówek RoboZZle.
a) łamigłówka_1,
b) łamigłówka_2,
c) łamigłówka_3.
Świąteczna edycja okazała się być prosta i wszyscy uczestnicy zdobyli komplet punktów:
3 pkt. - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Krzysztof Danielak - student automatyki i robotyki na PWr, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Dominik Zygmunt - student bankowości i finansów cyfrowych na UŁ.
Czołówka Ligi przedstawia się nastęująco:
- 19,5 pkt. - Krystyna Lisiowska
- 19 pkt. - Andrzej Piasecki
- 16,75 pkt. - Dominik Zygmunt
- 15 pkt. - Krzysztof Danielak
- 7,75 pkt. - Adam Wrzesiński
Zad. 1. 4 podstawowe sposoby to:
a) PIN,
b) wzór,
c) odcisk palca,
d) skan stwarzy lub oka.
Która z opcji jest najbezpieczniejsza? To oczywiście zależy od sytuacji :D PIN i wzór maj skończoną liczbę możliwości, więc jeśli zgumimy smartfona, to, o ile się nie zablokuje i poprosi o kod PUK lub inną dodatkową weryfikację, możemy uznać to zabezpieczene za słabe. W tej sytuacji odcisk palca, czy skan stwarzy lub oka ochronią nasze dane. Sytuacja natomiast odwraca się w domu. Co pokazują poniższe zdjęcia. Dodatkową uwagę warto poświęcić opci Face ID od Apple, który to chwalił się, że jest nie do złamania. Jakież było zdziwienie, kiedy okazało się, że wystarczy 30% twarzy, aby odblokować iPhona.
Zad. 2. Świąteczna pisanka czyli z angielskiego easter egg, to ukryta wiadomość lub opcja zawarta w interaktywnym dziele takim jak program komputerowy, gra wideo czy film. Klasykiem tej kwestii to oczywiście gra Adventure na Atari. Ukryte gry znajdowały się na przykład w starszych wersjach pakietu Microsoft Office (dziś już nie tworzą takich ciekawostek). Najświeższym i bezpośrednio poświęconym tematowi easter egg filmem był "Pleayer One" Stevena Spielberga z 2018 roku.
Zad. 3. Moje rozwiązania to :D
a)
b)
c)