W tym miesiącu proponujemy zadania etymologiczne, czyli dotyczące pochodzenia słów. W każdym z nich należy zdecydować, czy podana informacja jest prawdziwa, a jeśli nie - podać tę właściwą.
Zad. 1. Słowo prysznic pochodzi od czasownika pryskać.
Zad. 2. Słowo bojkot początkowo oznaczało osobę bojkotowaną.
Zad. 3. Esperanto to pseudonim, pod którym publikował Ludwik Zamenhof.
Punktacja zadań marcowych przedstawia się następująco:
- 3 pkt. - Ignacy Włodarski (SP 36 Wrocław); Agata Leśnicka - programistka z Gdańska; Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy; Tomasz Tomiczek z Lipowej; Kasper Przeznak - analityk ryzyka,
- 2 pkt. - Marzena Wąsiewicz - nauczycielka matematyki z Kajetan,
- 1 pkt. - Daria Bumażnik - doktorantka na Wydziale Chemii UWr.
Zad. 1. Nieprawda. Słowo prysznic pochodzi od wynalazcy tego urządzenia - Vincenza (Wincentego) Priessnitza - samouka, pioniera wodolecznictwa z Lázné Jesenik k. Jesionika w dzisiejszych Czechach (w 1838 uzyskał pozwolenie władz austriackich na prowadzenie własnego uzdrowiska, a w 1846 za swoją działalność leczniczą został odznaczony przez cesarza złotym medalem zasługi).
Zad. 2. Prawda. Pierwszy zbojkotowany to niejaki Charles Boycott, zarządca dóbr w hrabstwie Erne, który zażądał eksmisji dzierżawców niewywiązujących się z opłat. Dzierżawcy odpowiedzieli… bojkotem zarządcy.
Zad. 3. Prawda. Swoją publikację z 1887 roku – broszurę zawierającą gramatykę i słownik sztucznego języka międzynarodowego oraz modlitwę „Ojcze nasz” i wyjątki z Biblii – Ludwik Zamenhof podpisał „Doktor Esperanto” (czyli doktor Nadzieja).