październik 2019

Data ostatniej modyfikacji:
2019-11-22

Zad. 1. Z jakich serwisów/od jakich usługodawców w latach 2018-2019 wyciekły dane wrażliwe? Na przykład niedawno pojawiła się informacja o wycieku danych (adresów e-mail i numerów telefonów) z serwisu Twitter. Podaj dziesięć innych przykładów.

Zad. 2. Zdjęcie przedstawia skład mieszanki do sałatek, która kosztuje 6,99 zł. Ile można zaoszędzić (w przeliczeniu na jedną paczkę), komponując daną mieszankę samodzielnie? Należy podać poczynione założenia oraz przeprowadzone obliczenia.

Zad. 3. Bolek i Lolek grają w następującą grę: Na stole leży dziewięć odkrytych kart z liczbami od 1 do 9. Chłopcy biorą karty naprzemian. Wygrywa ten, który uzbiera trzy karty o sumie równej 15. Jeśli wszystkie karty zostaną wybrane, a żaden nie wygra, to rozgrywka kończy się remisem. Czy którys z graczy ma strategię wygrywającą? Jeśli tak, to jaką, a jeśli nie, to dlaczego?

 

Wyniki: 

Dziękujemy wszystkim, którzy powrócili do ligi po przerwie wakacyjnej. Witamy serdecznie również nowych uczestników. W październiku wyniki były następujące:
2,75 pkt. zdobyli - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Adam Wrzesiński - terapeuta z Bielska-Białej oraz Dominik Zygmunt - student bankowości i finansów cyfrowych z Łodzi.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Zadanie miało na celu pokazanie, jak wielka jest skała wycieku danych. Problem ten dotknął nie tylko polskie serwisy i usługodawców jak Morele.net, PKO Leasing, InPost, ale również duże zagraniczne marki jak Twitter, Facebook, Mariott, Spotify, British Airlines, Capital One, czy nawet instytucje rządowe, np. Bułgarski Urząd Skarbowy. A to tylko 10 przykładów kilkudziesięciu, jeśli nie kilkuset zaistaniałych podobnych sytuacji.

Zad. 2. W zadaniu oceniano przede wszystkim podejście do rozwiązania problemu. Sam wynik końcowy nie był najważniejszy, jako że był efektem poczynionych założeń, przemyśleń i danych dotyczących cen wybranych produktów. Jednak stwierdzenie, że przy zakupie 100 czy 250 kg produktów można zaoszczędzić więcej, powinno brac też pod uwagę koszty dostawy tych produktów oraz koszty przechowywania zapasów przez kilka lat. Osiągnięte wyniki (od 1,83 zł oszczędności do 1,42 zł przepłacenia) pozwalają stwierdzić, że w ostatecznym rozrachunku warto kupować sałatki mieszane. 

Zad. 3. Ponieważ karty są odkryte, a ich położenie nie ma istotnego znaczenia, można założyć, że karty ułożozne są tak, aby tworzyły kwadrat magiczny. To spostrzeżenie prowadzi do wniosku, że opisana gra jest równoważna grze w kółko i krzyżyk na 9 polach, a ta gra nie ma strategii wygrywającej.

 

Powrót na górę strony