styczeń 2009

Data ostatniej modyfikacji:
2009-07-5

Zad. 1. Mieszkający w Bostonie (Massachusetts) Bob ma w kieszeni same monety "centowe", tj. o nominałach poniżej 1 dolara. Jaką maksymalną kwotę może mieć, jeśli nie może rozmienić dolara? (Monety będące w obiegu w USA można znaleźć np. w Wikipedii).

Zad. 2. Na noworoczny spacer poszli: dziadek, babcia, dwóch ojców, dwie mamy, czworo dzieci, troje wnuków, brat, dwie siostry, dwóch synów, dwie córki, teść, teściowa i synowa. Ile osób co najmniej było na spacerze?

Zad. 3. Trzech przyjaciół przeprawiło się przez rwącą rzekę przy użyciu jednej łódki, do której mieści się najwyżej jedna osoba. Jak mogło im się to udać?

 

Wyniki: 

Rozwiązaniami zadań maksimum punktów (3) wywalczyło tym razem aż 11 osób:

Barbara Jankowiak - nauczycielka ze Śremu, Katarzyna Kaczmarczyk - uczennica GIM 13 w Wałbrzychu, Andrzej Kunca - nauczyciel z Gostycyna, Krystyna Lisiowska - redaktor techniczny z Warszawy, Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi, Maria Skrzypczak - nauczycielka z Poznania, Angelika Sokólska - uczennica SP 28 w Wałbrzychu, Jonatan Stokłosa - uczeń I LO w Legnicy, Wojciech Tomiczek - student z Bielska-Białej, Małgorzata Wnętrzak - uczennica I LO w Kluczborku i Karolina Wojtasik - uczennica LO w Bogatyni.

Tym samym w aktualnej czołówce Ligi Łamigłówkowej znaleźli się:

  • 11 pkt. - Małgorzata Wnętrzak z I LO w Kluczborku
  • 10,5 pkt. - Michalina Sieradzka z GIM 49 we Wrocławiu,
  • 10 pkt. - Andrzej Kunca - nauczyciel z Gostycyna, Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi oraz Wojciech Tomiczek - student z Bielska-Białej.
  • 9,5 pkt. - Barbara Jankowiak - nauczycielka ze Śremu, Katarzyna Kaczmarczyk z GIM 13 w Wałbrzychu i Maria Skrzypczak - nauczycielka z Poznania,
  • 9 pkt. - Krystyna Lisiowska - redaktor techniczny z Warszawy i Karolina Wojtasik z LO w Bogatyni.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. 1,19 USD, i można to zrealizować na dwa sposoby.

Zad. 2. Dwie siostry, ich brat, ich rodzice i rodzice ich ojca.

Zad. 3. Najpierw jeden przepłynął łódką na drugi brzeg, wówczas stojący tam drugi z przyjaciół przepłynął na pierwszy, a wtedy stamtąd przeprawił się na drugą stronę trzeci z bohaterów zagadki.

 

Powrót na górę strony