styczeń 2021

Data ostatniej modyfikacji:
2021-08-5

Zad. 1. Jeden z najbardziej znanych wrocławskich portali, to rzecz jasna Wrocławski Portal Matematyczny. Podaj nazwy czterech innych równie znanych. Niech będą wśród nich portale:
a) gotycki
b) renesansowy
c) barokowy
d) klasycystyczny

Zad. 2. Pierwszy odczyt naukowy z matematyki w powojennym Wrocławiu odbył się wcześniej niż pierwszy oficjalny wykład akademicki. Było to podczas pierwszego zebrania Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego - pierwszego po wojnie posiedzenia naukowego we Wrocławiu. Kiedy to było? Kto i na jaki temat wygłosił wówczas referat?

Zad. 3. Gdzie na Uniwersytecie Wrocławskim znajduje się dziś sala Banacha? Jaki jest jej związek z wrocławską matematyką?

 

Wyniki: 

W tym miesiącu po 2,5 punktu zdobyli: Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej na UWr, Krzysztof Danielak - student data science na UE Wrocław, Joanna Galik XIV LO Wrocław, Kalina Jabłonkowska SP 1 Siechnice, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Przykładowe wrocławskie słynne portale:

a) gotyckie

  • portał ołbiński (zdj. 1) - obecnie wmurowany w ścianę kościoła św. Marii Magdaleny (ul. Szewska), przeniesiony tu w 1546 ze zburzonego Opactwa św. Wincentego na Ołbinie (to dawne opactwo benedyktynów, a następnie norbertanów na terenie dawnej wsi Ołbin, klasztor został wzniesiony w latach 30. XII w, a zburzony w 1529;
  • portal zachodni nad wejściem do kościoła św. Bernardyna ze Sieny, tzw. Czerwone Wrota, budowa z lat 1462-1466 (ul. Bernardyńska 5), obecnie Muzeum Architektury,
  • portal nad wejściem do kościoła pw. Bożego Ciała (ul. Świdnicka) - wzniesiony przez joannitów w I połowie XIV w,
  • portal nad wejściem głównym do archikatedry św. Jana Chrzciciela, XIII wiek (zdj. 2).

b) renesansowe

  • portal Domu Rybischa (zdj. 3) pochodzący z 1530 (ul. Ofiar Oświęcimskich 1-3), Heinrich Rybisch w 1520 został syndykiem wrocławskim i generalnym poborcą podatkowym na księstwa wrocławskie i opolskie, a wkrótce też dla całego Śląska i margrabstwa łużyckiego, na portalu domu umieścił napis "Bądź pobożny, bez zazdrości i nienawiści, tak więc zbuduj sobie lepszy, a mnie zostaw ten";
  • portal Kamienicy pod Gryfami (Rynek)

c) barokowe

  • portal Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6)
  • portal balkonowy Kamienicy pod Złotym Orłem (Rynek 4) - pochodzi z pałacu Schreyvoglów,
  • portal wejściowy do Uniwersytetu Wrocławskiego tzw. Cesarskie Wrota, Auli Leopoldina, dawnej Apteki Jezuickiej w Gmachu Głównym UWr (pl. Uniwersytecki 1).

d) klasycystyczne

  • portal Starej Giełdy (zdj. 4), dawniej pałacu Rehdingerów (pl. Solny 16),
  • portal pałacu Hatzfeldtów (zdj. 5) - budynek pałacu nie zachował się w całości, w pozostałej parterowej części mieści się galeria BWA (ul. Stwosza 32),
  • portal kamienicy przy ul. Stwosza 16 przeniesiony w 1904 z kamienicy Rynek 12 (zdj. 6),
  • portal nad wejściem głównym do Opery Wrocławskiej.

Zad. 2. Z artykułu prof. Edwarda Marczewskiego zamieszczonego w "Wiadomościach Matematycznych" (tom X, 1968) dowiadujemy się, że 20 października 1945 roku odbyło się pierwsze zebranie Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Uczestników było czterech (prof. Edward Marczewski, prof. Władysław Ślebodziński, prof. Stanisław Hartman i fizyk Roman Ingarden), a referaty - dwa, z czego pierwszy wygłosił prof. Ślebodziński "O geometrii tkanin".

Zad. 3. Sala Banacha znajduje się w Gmachu Głównym UWr (pl. Uniwersytecki 1), na parterze, na lewo od wejścia przez "cesarskie wrota". Dziś mieści się tam ekspozycja Muzeum Uniwersyteckiego. Po wojnie w tej sali mieściła się drukarnia uniwersytecka (powołana 20 VII 1946 na podstawie uchwały Senatu UWr). Założycielem drukarni był lwowski i wrocławski matematyk prof. Bronisław Knaster (później została przekształcona w spółdzielnię p.n. Drukarnia Akademicka).

 

Powrót na górę strony