Matematyk w Rawennie

Data ostatniej modyfikacji:
2009-10-29
Autor: 
Piotr Pawlikowski
nauczyciel w I LO w Kluczborku

Leżąca 150 km na południe od Wenecji Rawenna znajduje się poza trasą większości standardowych wycieczek do Włoch. Tymczasem jest to miejsce ze wszech miar warte odwiedzenia, zwłaszcza przez miłośników matematyki i sztuki. Miasto to jest wymieniane na poczytnym miejscu w każdym podręczniku historii sztuki, a w 1996 roku zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wszystko to za sprawą jednych z najlepiej zachowanych na świecie mozaik z okresu rzymskiego i wczesnochrześcijańskiego. Bazylikę Sant'Apolinare Nuovo, kościół San Vitale, mauzoleum Galli Placydy i wiele innych miejsc w mieście zdobią wspaniałe mozaiki, które szczęśliwym zbiegiem okoliczności przetrwały do naszych czasów. Niektóre z nich liczą z górą 1,5 tysiąca lat.

Każdy wielbiciel geometrii z łatwością znajdzie wśród nich raj dla oka i ducha. Wystarczy tylko uważnie spojrzeć na to, po czym się stąpa i na to, co się ma nad głową. Można znaleźć tu interesujące parkietaże zarówno z wielokątów jak i płytek krzywoliniowych, przestrzenne złudzenia optyczne, ciekawe ornamenty geometryczne, sploty pierścieni, rozmaite typy węzłów i wiele innych interesujących wzorów. Jest też bardzo znany średniowieczny unikursalny labirynt posadzkowy z VI wieku (ścieżka to linia ciemniejsza, kierunek przejścia do centrum labiryntu jest przeciwny do zwrotu strzałek). Każdy z tych obiektów może stać się punktem wyjścia do matematycznych zadań, dotyczących symetrii lub sposobu konstrukcji danego wzoru (na papierze lub ekranie komputera), a także związków miarowych między poszczególnymi składnikami ornamentu.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Rawenny w wakacyjnej drodze na śródziemnomorskie wybrzeże, a tymczasem zapraszam do obejrzenia poniższej galerii fotografii. Kliknięcie w miniaturę otwiera w nowym oknie duże zdjęcie.

  

  

  

  

  

  

  

  

 

Powrót na górę strony