Leżąca 150 km na południe od Wenecji Rawenna znajduje się poza trasą większości standardowych wycieczek do Włoch. Tymczasem jest to miejsce ze wszech miar warte odwiedzenia, zwłaszcza przez miłośników matematyki i sztuki. Miasto to jest wymieniane na poczytnym miejscu w każdym podręczniku historii sztuki, a w 1996 roku zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wszystko to za sprawą jednych z najlepiej zachowanych na świecie mozaik z okresu rzymskiego i wczesnochrześcijańskiego. Bazylikę Sant'Apolinare Nuovo, kościół San Vitale, mauzoleum Galli Placydy i wiele innych miejsc w mieście zdobią wspaniałe mozaiki, które szczęśliwym zbiegiem okoliczności przetrwały do naszych czasów. Niektóre z nich liczą z górą 1,5 tysiąca lat.
Każdy wielbiciel geometrii z łatwością znajdzie wśród nich raj dla oka i ducha. Wystarczy tylko uważnie spojrzeć na to, po czym się stąpa i na to, co się ma nad głową. Można znaleźć tu interesujące parkietaże zarówno z wielokątów jak i płytek krzywoliniowych, przestrzenne złudzenia optyczne, ciekawe ornamenty geometryczne, sploty pierścieni, rozmaite typy węzłów i wiele innych interesujących wzorów. Jest też bardzo znany średniowieczny unikursalny labirynt posadzkowy z VI wieku (ścieżka to linia ciemniejsza, kierunek przejścia do centrum labiryntu jest przeciwny do zwrotu strzałek). Każdy z tych obiektów może stać się punktem wyjścia do matematycznych zadań, dotyczących symetrii lub sposobu konstrukcji danego wzoru (na papierze lub ekranie komputera), a także związków miarowych między poszczególnymi składnikami ornamentu.
Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Rawenny w wakacyjnej drodze na śródziemnomorskie wybrzeże, a tymczasem zapraszam do obejrzenia poniższej galerii fotografii. Kliknięcie w miniaturę otwiera w nowym oknie duże zdjęcie.