Ogród botaniczny w Padwie

Data ostatniej modyfikacji:
2009-04-16
Autor: 
Piotr Pawlikowski
nauczyciel w I LO w Kluczborku
Poziom edukacyjny: 
gimnazjum

Padwa szczyci się nie tylko drugim w hierarchii starszeństwa (po Bolonii) europejskim uniwersytetem założonym w 1222 roku, ale (i to już bezkonkurencyjnie) najstarszym na świecie ogrodem botanicznym. Został on założony w 1545 roku jako ogród roślin leczniczych działający na potrzeby Wydziału Medycznego tamtejszego uniwersytetu.

Tu rosły jedne z pierwszych w Europie przywiezione z Ameryki ziemniaki i pomidory. Ze względu na egzotykę i wysokie ceny hodowanych tu roślin, w ogrodzie często dochodziło do kradzieży, dlatego otoczono go wysokim murem. Dzięki temu, mimo rozbudowy i wielu późniejszych przeróbek, najstarsza część ogrodu przetrwała w niezmienionym stanie do dziś.

Dla matematyka najciekawszy jest niezwykły związek tego ogrodu botanicznego z... geometrią. Ogród zaprojektował Andrea Moroni z Bergamo, który (jak wielu renesansowych artystów) zafascynowany był symetrią, dlatego układ roślin jest tu niezwykle interesujący. Całość zbudowana została na planie koła z wpisanym weń kwadratem podzielonym na cztery mniejsze kwadratowe sektory. W nich znajdowało się łącznie 2000 stanowisk roślinnych rozmieszczonych na planach skomplikowanych geometrycznie figur o symetrii gwiaździstej. Na początku XVIII wieku w centrum ogrodu i każdego mniejszego kwartału zbudowano fontanny. Taki układ zachował się do dziś.

Zdjęcie powyżej przedstawia ogólny plan ogrodu umieszczony przed bramą wejściową. Jeszcze więcej o geometrycznych inspiracjach, które leżały u podstaw jego budowy, mówi logo ogrodu (prezentowane na pierwszym zdjęciu poniżej) - jeśli tylko dokładniej mu się przyjrzeć. Obok jest fragment planu Padwy z XVI wieku z widocznym placem Prato della Valle (jeszcze bez charakterystycznej elipsy), bazyliką św. Antoniego, kościołem św. Justyny i ogrodem botanicznym, a dalej sztych ogrodu z 1545 roku z widoczną w tle bazyliką.

Niezwykłą geometrię ogrodu można też podziwiać na fragmentach zachowanych XVIII-wiecznych planów.

A na koniec jeszcze kilka współczesnych zdjęć.

W roku 1997 ogród botaniczny w Padwie został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako jedyny ogród zachowany w oryginalnej formie, będącej świadectwem narodzin nowożytnej nauki.

 

Powrót na górę strony