Klub strategicznych gier planszowych

Data ostatniej modyfikacji:
2021-09-6
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Organizator: 

Fundacja Matematyków Wrocławskich
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław
tel. 71 3757416
e-mail:fmw@math.uni.wroc.pl
http://www.fmw.uni.wroc.pl

strona domowa Międzyszkolnych Kółek Matematycznych

 

Prowadzący: 

Sylwia Szczęsna-Cichoń
nauczycielka matematyki w SP nr 107 Wrocław

 

Miejsce: 

Instytut Matematyczny UWr
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław
budynek przy moście Grunwaldzkim
dojazd z dworców PKP i PKS autobusami 145 i 146
do przystanku "Most Grunwaldzki"

 

Opłata: 
płatny

200 zł/sem (32 godz. lekcyjne) lub 30 zł za pojedyncze zajęcia

Termin: 

W roku szkolnym 2021/22 zajęcia kółka są zawieszone.

Na wniosek nauczyciela lub rodzica opłata może zostać obniżona. Do zajęć można przystąpić w dowolnym momencie. Uczestnictwo w pierwszym spotkaniu nie powoduje żadnych zobowiązań finansowych.

 

Poziom edukacyjny: 
szkoła podstawowa
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa
szkoła wyższa
Dział matematyki: 
algorytmika
gry logiczne

Zajęcia mają formę rozgrywek w gry planszowe strategiczne i logiczne. W spotkaniach mogą uczestniczyć uczniowie wszystkich typów szkół, nauczyciele, rodzice z dziećmi oraz dorośli pasjonaci gier.

Przeciętnemu człowiekowi hasło "gry planszowe" kojarzy się głównie z popularnym Chińczykiem, Monopoly czy Scrabble, natomiast takich gier jest znacznie więcej. Od czasu wydania Monopoly minęło już ponad 70 lat i od tamtej pory gry planszowe bardzo się zmieniły. Przeżywają swoisty renesans. Na Zachodzie od kilku lat są jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu, a i w Polsce stają się coraz bardziej masową rozrywką. Większość wydawanych obecnie gier to tzw. typ familijny, przeznaczony dla dorosłych i dzieci, ale wiele adresowanych jest głównie do starszych graczy.

Gry nie tylko odprężają i dają wiele radości, ale uczą logicznego myślenia, planowania strategicznego i podejścia ekonomicznego. Choć mają na ogół bardzo proste zasady, zapewniają graczom spory wysiłek umysłowy, napięcie związane z rywalizacją, a często także niepowtarzalny klimat z popularnych filmów, książek i epok historycznych od starożytności po XXI wiek. W przeciwieństwie do gier komputerowych sprzyjają integracji, pozwalają na żywą interakcję ze współgraczami, stając się przede wszystkim zjawiskiem
towarzyskim.

Historia:

Zajęcia klubowe w latach 2006-2012 prowadzili członkowie wrocławskiego Klubu Gier Planszowych KOLOSEUM, który dwa razy w roku organizuje Festiwale Gier Planszowych Gratislavia, zajmuje się też organizowaniem czasu wolnego
dzieci, młodzieży i dorosłych, popularyzacją gier oraz rozwijaniem
zainteresowań hobbystycznych, m. in. podczas Dolnośląskich Festiwali Nauki.

 

Powrót na górę strony