Minieuroland w Kłodzku

Data ostatniej modyfikacji:
2019-07-26
Autor recenzji: 
Jan Dambiec
Adres: 

Minieurolandul. Noworudzka 11, 57-300 Kłodzko
(na trasie Wrocław - Kudowa-Zdrój, vis a vis galerii Twierdza)
e-mail: biuro@minieuroland.pl
tel. 792 444 333
http://minieuroland.pl

 

Czynne: 

w sezonie letnim od 9 do 19
poza sezonem od 9.00 do 16.30

 

Ceny biletów: 

normalny - 25 zł
ulgowy - 20 zł
grupowy - 18 zł
dzieci do 3 lat - bezpłatnie

 

To park miniatur architektonicznych o charakterze rekreacyjno-edukacyjnym zajmujący powierzchnię 20 tysięcy m2, otworzony w lipcu 2015 roku. Zdobył I miejsce w konkursie Sudeckie Kryształy 2015 w kategorii najlepszego produktu turystycznego. Makiety rozmieszczone są w malowniczym arboretum o bogatej i często unikatowej w Polsce roślinności (występuje tu blisko 500 gatunków drzew i kwitnących w sezonie wiosenno-letnim krzewów sprowadzonych ze szkółek z Holandii i Belgii).
        jodła koreańska          bambus

W parku prezentowanych jest na razie ponad 35 miniatur słynnych budowli z całego świata, w tym zabytków Dolnego Śląska, Wrocławia i Kłodzka. Możemy tu podziwiać m. in. wykonane z wielką precyzją modele berlińskiej Bramy Brandenburskiej, drezdeńskiego kompleksu pałacowego Zwinger, rzymskiej fontanny Di Trevi, paryskiego Łuku Triumfalnego, londyńskiego Big Bena oraz nowojorskiej Statuy Wolności, a z zabytków Wrocławia - ratusz, mosty Zwierzyniecki i Grunwaldzki, wieżę ciśnień z ul. Wiśniowej oraz gmach główny Uniwersytetu.
Zachwycają także makiety twierdzy kłodzkiej, kamieniczek na rynku i stacji PKP oraz innych popularnych obiektów Kotliny Kłodzkiej, w tym znanego wiaduktu kolejowego w Lewinie Kłodzkim oraz zamku Książ w wałbrzychu. Póki co jedynie w Minieurolandzie można obejrzeć legendarny złoty pociąg pełen kosztowności i dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów wyjeżdżający z podziemi zamku Książ.
zamek Książmost Zwierzyniecki

Statua Wolności fontanna Di Trevi  Wkrótce planowane jest otworzenie 30-metrowej kopi bliźniaczych wież Petronas Twin Towers z Kuala Lumpur. Z tarasu widokowego tej ogromnej makiety będzie można oglądać całe arboretum oraz panoramę gór Stołowych i Złotych.
Większość miniatur wykonana jest w skali 1:25 (najpopularniejszej w modelarstwie architektonicznym). Wszystkie przygotowano z ogromną starannością i dbałością o każdy szczegół.

Stale kontynuowane są prace nad wzbogaceniem kolekcji zabytków historycznych. Planowane jest też utworzenie czterech nowych obszarów z modelami obiektów przemysłowych, sportowych, związanych z transportem i komunikacją oraz z architekturą nowoczesną. Łącznie będą one zawierały ponad 100 miniatur. Najciekawiej zapowiada się mająca zajmować 200 m² makieta Wrocławskiego Portu Lotniczego z ruchomymi samolotami. Natomiast na wiosnę świat flory Minieurolandu poszerzy się o 20 tysięcy kwiatów wyjątkowych gatunków, o wspaniałych kolorach i zapachach.

Zwiedzanie parku zajmuje około godziny. Wycieczki szkolne i grupy zorganizowane mogą zwiedzać park z przewodnikiem, a także skorzystać z warsztatów modelarskich lub zajęć z botaniki (45 minut). Po trudach zwiedzania najmłodsi mogą miło spędzić czas na ogromnym (powierzchnia 1200 m2), świetnie wyposażonym placu zabaw przyciągającym wieloma atrakcjami (m. in. zjazdem linowym na tyrolce) i ogródkiem kawiarnianym dla rodziców. Na głodomory czeka pierogarnia i słodkie budki z deserami.
Bilety można kupić on-line lub w kasach na miejscu. Do dyspozycji zwiedzających oddano bezpłatny parking.

                                                              W artykule wykorzystano zdjęcia ze strony Minieurolandu.

 

 

Powrót na górę strony