Muzeum Eschera w Hadze

Data ostatniej modyfikacji:
2013-01-26
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Adres: 

Het Paleis
Lange Voorhout 74, 2514 EH Haga
tel. +31 704 277 730
e-mail: info@escherinhetpaleis.nl

www.escherinhetpaleis.nl

 

Czynne: 

wtorek - niedziela 11:00 - 17:00

 

Ceny biletów: 

4,50-9,00 euro

 

Muzeum Eschera - słynnego holenderskiego grafika, którego prace głęboko inspirowane matematyką wprawiają w zdumienie młodszych i starszych widzów (więcej pisaliśmy o tym na Portalu w artykule W magicznym zwierciadle Eschera) - znalazło swoją przystań w centrum Hagi w pałacu zimowym królowej matki Emmy - prababki obecnej królowej Beatrix. W roku 2012 muzeum obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Eksponuje niemal wszystkie prace Mauritsa Cornelisa Eschera (1898-1972), w tym 7-metrową panoramiczną "Metamorfozę 3", kolekcję figur niemożliwych, złudzeń optycznych i niezwykłych efektów eksperymentowania z perspektywą.

Można tu także korzystać z interaktywnego laboratorium, w którym projektuje się parkietaże i metamorfozy, analizuje złudzenia optyczne i odbicia w zakrzywionych powierzchniach, wprawia w ruch bohaterów escherowskich grafik, wykonuje napisy specjalną escherowska czcionką. Duże wrażenie robi korytarz z wirtualną escherowską posadzką. Dla grup szkolnych dostępne są też lekcje muzealne.

Na parterze znajdują się apartamenty królowej matki, która używała pałacu jako swojej zimowej rezydencji w latach 1901-1934. Budynek powstał w 1760 roku zaprojektowany przez Pietera de Swarte. Jego właścicielami były początkowo różne rodziny patrycjuszy miejskich. W 1811 roku przez 2 tygodnie mieszkał tu sam cesarz Napoleon. Pałac pozostawał w użytkowaniu holenderskiej rodziny królewskiej do 1990 roku. (kolejne królowe - Wilhelmina, Julianna i Beatrix używały go jako siedziby do pracy). Do dziś zachował się jego oryginalny wystrój. Uwagę przykuwa główna klatka schodowa z miedzianym i złoconym relingiem (dawniej przeznaczona do wyłącznego użytku królowej) sięgająca I piętra, jednak dzięki optycznej iluzji sprawiająca wrażenie, że dochodzi aż na II piętro,  oraz kryształowe żyrandole (autorstwa Hansa van Bentema z Rotterdamu) w kształcie globusa, parasola, czaszki, wiolonczeli, pająka, konika morskiego lub wielościanów gwiaździstych. Te zawieszone w sali balowej odbijają się w nieskończoność w dwóch ogromnych lustrach umieszczonych na równoległych ścianach. W 1991 roku rodzina królewska przekazała pałac miastu z przeznaczeniem na cele kultury. Początkowo miały tu miejsce wystawy prac Pierra Rodina, Fridy Kahlo oraz szkła weneckiego, a od 2002 roku jest to stała siedziba wystawy Eschera. 

Pomieszczenia muzealne można wynajmować na przyjęcia i seminaria. W dawnej pałacowej kuchni mieści się obecnie kawiarenka dla zwiedzających. Dostępny jest też sklep muzealny, a w nim wspaniała kolekcja escherowskich pamiątek: plakatów, albumów, kubków, biżuterii, puzzli, łamigłówek, T-shirtów itp. Są też książki, materiały dydaktyczne do pracy z uczniami oraz filmy na DVD.

Tutaj znajduje się galeria przepięknych zdjęć wykonanych przez osoby odwiedzające muzeum.

 

Powrót na górę strony