Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery we Wrocławiu

Data ostatniej modyfikacji:
2023-03-26
Autor recenzji: 
Aleksandra Heluszka
studentka biologii UWr
Adres: 

pl. Orląt Lwowskich 20A
budynek Dworca Świebodzkiego (wejście od ul. Robotniczej)
ostatnie drzwi w prawym skrzydle, patrząc od frontu
muzeum@gikme.pl
tel. 577 185 888
www.gikme.pl

 

Czynne: 

wtorek - piątek godz. 10:00 - 18:00
sobota godz. 10:00 - 20:00
niedziela godz. 10:00 - 18:00

 

Ceny biletów: 

normalny - 30 zł
ulgowy (do 18 lat, od 60 lat) - 20 zł
studencki - 25 zł
rodzinny (max 2+2) - 80 zł
dzieci do 4 lat - 0 zł

 

Muzeum zostało założone przez grupę miłośników starych gier i urządzeń komputerowych. Powstało w 2017 roku i jako pierwsze w Polsce połączyło gry video z historią komputerów i informatyki. W dużej części jest to muzeum interaktywne. O tym z jaką pasją jego twórcy podchodzą do tematu gier, konsol, komputerów, technologii, gadżetów i popkultury, świadczyć może prowadzony przez nich kanał na YT.

W muzeum zgromadzono szereg eksponatów z lat 70, 80. i 90. XX wieku. Część z nich jest umieszczona w gablotach, a pozostałe (ok. 50) zostały udostępnione zwiedzającym do grania. Muzeum łączy dobrą zabawę z edukacją. Dla jednych może to być podróż sentymentalna, dla innych - nowe, ciekawe doświadczenie. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie, grając, oglądając różnorodne sprzęty lub czytając retro wydawnictwa.

Ze względu na różnorodność urządzeń, muzeum można podzielić na kilka stref.

Konsole gier video

Tu znajdują się najróżniejsze konsole gier video począwszy od Magnavox Odyssey (1972) z tzw. pierwszej generacji aż po Nintendo GameCube (2001) z szóstej. To właśnie w tej strefie można zobaczyć niegdyś bardzo popularnego w Polsce Pegasusa, a także wiele innych ważnych dla historii, technicznie interesujących oraz mniej lub bardziej typowych konsol.

Retro komputery

Ta strefa przybliża zwiedzającym historię domowych komputerów. Od Apple II i Atari 400 (1977), poprzez Commodore 64, ZX Spectrum, Amigę 1000 czy Atari ST aż po pierwszy IBM PC 5150 (1985). Jest to przegląd komputerów lat 70, 80. i 90. XX wieku całego świata. Oczywiście można tu również podziwiać rodzimą produkcję np. Elwro 800 Junior oraz Unipolbrit 2068 (1986).

Automaty Arcade

Te dawniej niezwykle popularne i lubiane automaty do gry były ustawiane w salonach gier, na dworcach i w wesołych miasteczkach. W muzeum można grać na nich bez wrzucania monet - wystarczy nacisnąć przycisk start!

Gry przenośne

Mobilne gierki można znaleźć w rożnych miejscach muzeum. Są łatwe w obsłudze i można na nich grać bez ograniczeń.

Komputery Apple

Ta odrębna wystawa poświęcona komputerom Apple i ich twórcom daje przegląd historyczny od powstania  jednego z pierwszych komputerów domowych w latach 70. XX w. do początku XXI w.

Czytelnia

To miejsce, gdzie można znaleźć wiele archiwalnych wydawnictw o tematyce komputerowej i growej, m.in. zapomniane już czasopisma: Młody Technik, Bajtek, Top Secret, Secret Service, Commodore & Amiga, Amiga Magazyn oraz liczne instrukcje obsługi do komputerów, książki, poradniki i inne wydawnictwa ulotne.

Bilety do muzeum można kupić na miejscu lub przez internet. Zakup biletu on-line jest połączony z rezerwacją zwiedzania o określonej godzinie. Liczba
miejsc jest ograniczona. Zwiedzanie odbywa się w turach, które rozpoczynają się o godzinach parzystych i trwają 1h 45 min.

 

Powrót na górę strony