Szlak Zabytków Komunikacji na Dolnym Śląsku

Data ostatniej modyfikacji:
2014-05-11
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Adres: 

strona domowa projektu

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
ul. Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
tel. 74 63 74 330, kom. 692 407 401
e-mail: muzeum@muzeumtechniki.pl
http://www.muzeumtechniki.pl

Muzeum Motoryzacji Topacz
Ślęza, ul. Główna 12
55-040 Kobierzyce
tel. 501 588 223
e-mail: muzeum@topacz.pl
http://www.muzeum.topacz.pl

Muzeum Powozów
Galowice, ul. Leśna 5
55-020 Żórawina
tel. 71 316 41 16
e-mail: muzeum@gallen.pl
www.muzeumgalowice.pl 

 

Czynne: 

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
lato: 10.00-18.00
zima: dni powszednie 08.00 - 15.00,
weekendy i święta: 10.00 - 15.00

Muzeum Motoryzacji Topacz
sobota - niedziela 10.00 - 17.00 (do 19 w sezonie letnim)
poniedziałek - piątek - tylko grupy powyżej 10 osób po umówieniu telefonicznym

Muzeum Powozów
wtorek - piątek 10:00 - 16:00
sobota - niedziela 11:00 - 17:00
poniedziałek nieczynne 

 

Ceny biletów: 

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
normalny - 11,00 zł
ulgowy - 9,00 zł
grupowy - 10,00 zł
(zwiedzanie z przewodnikiem, przejazd drezyną)
przejazd wagonem - 5,00 zł
w poniedziałki - wstęp wolny

Muzeum Motoryzacji Topacz
normalny - 12 zł
ulgowy - 8 zł

Muzeum Powozów
normalny - 18 zł
ulgowy - 12 zł
grupowy normalny - 15 zł
grupowy ulgowy - 10 zł
rodzinny - 48 zł

 

Jest to nowy projekt zainicjowany przez trzy placówki znajdujące się w okolicach Wrocławia: Muzeum Powozów w Galowicach, Muzeum Motoryzacji w Ślęzie oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Wspólnie prezentują one historię komunikacji od czasów pojazdów konnych przez rozwój kolejnictwa aż po osiągnięcia motoryzacji.

Oferta Szlaku Zabytków Komunikacji na Dolnym Śląsku jest skierowana do miłośników techniki oraz wszystkich, którzy pozwolą się uwieść pięknu starych pojazdów. Na miejscu można skorzystać z przejażdżek bryczką, drezyną lub automobilem. Wystawy można zwiedzić z przewodnikiem lub zamówić lekcję muzealną. W ofercie przewidziano też imprezy imieninowe, spotkania biznesowe, poczęstunek, a nawet noclegi w wagonach sypialnych.

O Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej piszemy szczegółowo na Portalu tutaj.

Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie położone jest zaledwie 3 km od Wrocławia (koło Bielan Wrocławskich) na terenie renesansowego zamku Topacz. Zbiory muzealne prezentowane są w dawnej zamkowej powozowni, odrestaurowanej wraz z całym kompleksem zamkowym (w czasach PRL w budynku tym znajdował się magazyn buraków cukrowni Klecina).
Muzeum gromadzi motocykle i samochody pochodzące z czasów, gdy stanowiły one dobra luksusowe, dostępne tylko wybranym, ale za to posiadały indywidualny i niepowtarzalny charakter.

Kolekcja liczy ponad 80 pojazdów unikatowych w skali kraju. Wystawa pokazuje początki polskiej motoryzacji, pionierskie konstrukcje z lat trzydziestych XX wieku (legendarne Sokoły 200, 600 i 1000 czy Fiat 508 z polskiego montażu, motocykle MOJ, Perkun i Podkowa) oraz największą w Polsce kolekcję samochodów Rolls&Royce (w tym modele, których używali John Lennon i królowa brytyjska Elżbieta II), a także Bentley (w tym unikatowe egzemplarze z lat trzydziestych). Ponadto można tu zobaczyć pojazdy z okresu PRL - wszystkie seryjnie produkowane modele motocykli (WFM, WSK i słynne Junaki, popularne Fumki, motorynki lub rowery) oraz samochody z lat 1950-1980 (Mikrus, Syrena 100, Warszawa M20, Nysa N59, Fiaty 125p i 126 p, Polonez). Są też niemieckie motocykle z okresu II wojny światowej, motocykle z NRD oraz samochody marki Skoda i Wartburg, a także rarytasy: Ford T, Jaguar DKW i wiele innych.
Muzealną kolekcję uzupełnia zbiór neonów uratowanych przed zagładą z wrocławskich ulic (z kilku tysięcy w latach 80. XX wieku zostało ich w naszym mieście zaledwie trzy - czy wiesz, jakie?). 

 

Na miejscu znajdują się także: hotel, restauracja, centrum spa, park zamkowy ze stawem, szlak kajakowy, korty tenisowe, tor rolkowy, strzelnica golfowa i plac zabaw dla dzieci.

Muzeum Powozów w Galowicach znajduje się 10 km od Wrocławia (koło podwrocławskiej Żórawiny). Można tu dojechać autobusami linii podmiejskich 503, 563 i 573. Zbiory muzealne prezentowane są w malowniczej scenerii śląskiej wsi w zbudowanym około 1730 roku unikatowym szachulcowym spichlerzu, obecnie pieczołowicie odrestaurowanym. Muzeum gromadzi pojazdy konne (m.in. bryczki, wolanty, milordy, karety, omnibusy) oraz sanie (m.in. szwajcarskie, dworskie, kresowe). Jest tu też konny wóz strażacki i dyliżans pocztowy z kolekcji wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Ponadto można obejrzeć kolekcję siodeł, uprzęży, strojów do jazdy konnej oraz wyposażenia śląskiego folwarku, w tym dawnej kuźni pałacowej.

Na miejscu można skorzystać z sali konferencyjnej znajdującej się w mansardzie, sali seminaryjnej, wiaty ze sceną oraz kafejki, którą otworzono w historycznym wnętrzu przybudówki spichlerza. Można zamówić posiłek z konnej kuchni polowej lub pokaz wypiekania chleba w historycznym, polowym, opalanym węglem piecu chlebowym.

 

Powrót na górę strony