Zabawki w edukacji matematycznej

Data ostatniej modyfikacji:
2014-01-8
Autor: 
Jolanta Lazar
nauczycielka w Gimnazjum nr 9 we Wrocławiu

Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, czym dla dziecka jest zabawa. Nie jest to jedynie forma rozrywki czy wspólnego spędzania wolnego czasu. Przez zabawę dziecko poznaje świat, zdobywa wiedzę i doskonali umiejętności. Od starszych osób często można dziś usłyszeć, że dawniej dzieci nie miały tylu zabawek, a nie nudziły się i dobrze się rozwijały. To prawda, ale i czasy się zmieniły. Dziś do rzadkości należą rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe, które w naturalny sposób stymulują rozwój malucha. Zapracowani rodzice (a nierzadko i dziadkowie) nie zawsze są w stanie spędzać z dzieckiem tyle czasu, ile by chcieli, i nie zawsze znajdują pomysły na to, by był to czas optymalnie wykorzystany dla rozwoju malucha. Dlatego dużym powodzeniem cieszą się interaktywne zabawki edukacyjne. Skutecznie działają nawet wtedy, gdy dziecko bawi się nimi samo. Nie należy jednak zapominać o tym, że nawet najmądrzejsza zabawka interaktywna nie zastąpi rodzica, który z dzieckiem rozmawia, pokazuje, tłumaczy, zachęca do działania, wspiera w wysiłkach i inspiruje. Zabawki mogą jedynie wspomagać rodziców w tych działaniach.

 

Co to jest interaktywna zabawka edukacyjna?

W opinii ekspertów najmłodsze dzieci uczą się najszybciej i najwięcej. Ich mózgi są niezwykle chłonne, jak nigdy później. Stwierdzono, że metabolizm mózgu dziecka przed osiągnięciem 9 roku życia jest o 150% wyższy niż u osoby dorosłej. Ponadto dziecko rodząc się, ma niezwykle silnie rozwiniętą sieć połączeń neuronowych w mózgu. Z biegiem czasu wiele z nich zanika, gdyż nie są używane. Intensywne stymulowanie i używanie mózgu sprawia, że pracuje on bardziej wydajnie. Dlatego zabawki interaktywne dla maluchów są tak skonstruowane, aby oddziaływały na jak najwięcej zmysłów i dostarczały jak najwięcej bodźców zewnętrznych. Wpływają one na rozwój dużej i małej motoryki, stymulują rozwój wzroku, słuchu i mowy, wyrabiają nawyk skupiania uwagi i kojarzenia faktów, ćwiczą pamięć i spostrzegawczość, a przede wszystkim zachęcają do odkrywania praw rządzących otaczającym nas światem. Często posiadają również wiele funkcji  edukacyjnych, uczą, poszerzają i utrwalają wiedzę oraz stymulują wszechstronny rozwój intelektualny. Wiele z nich spełnia te wszystkie zadania na raz (kompaktowe leżaczki, chodziki, stoliki interaktywne). Niektóre z nich potrafią szybko przyprawić rodziców czy dziadków o rozstrój nerwowy, gdyż są bardzo kolorowe, intensywnie błyskają lub wydają rozmaite dźwięki. Trzeba jednak pamiętać, że z tysiąca bodźców docierających do mózgu malucha, który nie potrafi ich jeszcze świadomie selekcjonować, to właśnie one powinny zwrócić i przykuć na dłużej uwagę. W zależności od poziomu trudności zabawki takie mogą być z powodzeniem stosowane u dzieci od 1 roku do 5 lat.

 

Zabawki uczą matematyki

Matematyka często sprawia trudności starszym dzieciom. U ich podłoża leżą zazwyczaj negatywne emocje związane z pierwszym kontaktem z edukacją matematyczną w nauczaniu domowym, przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Dzieci kojarzą zajęcia z matematyki z całymi stronami zapisywanymi w kółko tymi samymi cyferkami, powtarzanymi bez końca kolorowankami arytmetycznymi i uczeniem się tabliczki mnożenia na pamięć. A żadna z tych rzeczy nie ma przecież nic wspólnego z matematyką. Dlatego warto zadbać o to, aby pierwszy kontakt dziecka z matematyką był ciekawą zabawą i ekscytującą intelektualną przygodą. Mogą w tym pomóc zabawki interaktywne nastawione na rozwój kreatywnego, logicznego myślenia i rozwijanie wyobraźni geometrycznej.

Ćwiczenie skupiania uwagi

Ruszadełka
Wiszące kręciołki z maskotkami i pozytywką, wiszące rybki lub ptaszki w równowadze reagujące na prądy powietrza. Mechaniczne ruszadełka wykorzystujące duży moment bezwładności albo ruszadełka elektroniczne wykonujące ruchy chaotyczne, które są tak dziwne, że bardzo skutecznie przykuwają uwagę i zatrzymują ją na dłuższy czas. Do tego wydają dźwięki.

Kalejdoskop
Może mieć formę tradycyjną (cylinder kręcony przez obserwatora) lub układ optyczny zainstalowany tak, by obserwować opadające grawitacyjnie elementy, co prowadzi do obserwowania zmieniających się nieustannie fantazyjnych kształtów. Starsze dzieci na pewno zainteresuje wersja rozkładana, dzięki której można dotrzeć do sedna tajemnicy obserwowanego niezwykłego zjawiska.

Lupa powiększająca
Dziecko za pomocą lupy bada tajniki otaczającego go świata. Zabawa ze szkłem powiększającym zaintryguje żądnego wiedzy młodego naukowca. Dzięki niej rozwinie swoją kreatywność, wyobraźnie i proces logicznego myślenia. Fascynująca rozrywka odnajdzie swoje odzwierciedlenie także, w zastosowaniu praw fizyki. Maluch ćwiczy również umiejętność skupienia uwagi i koncentracji na przedmiocie.

 

Ćwiczenie pamięci

Interaktywne maskotki
Pomagają najmłodszym zdobyć orientację w świecie (rozpoznawanie owoców, dźwięków wydawanych przez zwierzęta, nazywanie części ciała itp) poprzez wesołe piosenki i krótkie wierszyki. Dziecko chętnie i łatwo  zapamiętuje nowe słowa przez powtarzający się schemat i ciekawy, zabarwiony emocjonalnie przekaz.

Interaktywne tablety
Urządzenia te są kształtem i funkcjonalnością zaprojektowane do użytku przez najmłodszych. Mają zaprogramowane wiele zabaw pamięciowych, zagadek, quizów wiedzowych i łamigłówek logicznych. Powtarzalna forma każdej zabawy intensywnie wpływa na rozwój pamięci i myślenia.

Mata interaktywna

Mata interaktywna wprowadza dziecko w świat literek, słów, kształtów oraz kolorów. Przewodnikiem po niej jest wydobywający się sympatyczny głos, który zadaje podchwytliwe pytania i nagradza za pozytywną odpowiedź. Zabawka poszerza percepcję poznawczą oraz rozbudza system skojarzeń.

Ćwiczenie wyobraźni geometrycznej

Klocki konstrukcyjne
Montaż mechanizmów za pomocą klocków rozwija kreatywność dziecka i sprawność manualną. Żywe kolory elementów zachęcają malucha do zabawy. Nieograniczone możliwości konstrukcji rozwijają jego wyobraźnię oraz zaspakajają naturalną chęć poznania świata. Dla starszych dzieci (powyżej 3 lat)przeznaczone są klocki magnetyczne. Rozwijają one kreatywność i zarazem zachęcają do podejmowania nowych coraz to ciekawszych wyzwań. Jest to system prostych elementów: patyczków, stalowych kulek oraz barwnych paneli, które poprzez połączenie ze sobą dają nieograniczone możliwości tworzenia modeli. Klocki rozwijają wyobraźnię, cierpliwość, precyzję wykonania i sprawność manualną.

 

Zabawki kreatywne
(modelina, balony kreatywne, szablony do rysowania, nabijanki, wyplatanki, druciki kreatywne)

Modelina
Zabawa modeliną kształtuje u dziecka kreatywność, pomysłowość oraz twórczość już od najmłodszych lat. Maluch poprzez lepienie może tworzyć coś nowego, wyjątkowego i dla niego niespotykanego. Mieszanie kolorów i tworzenie nowych kształtów rozwija również zdolności motoryczne u dziecka.

Balony kreatywne
Wszystkie dzieci uwielbiają balony, jednak nie wszyscy wiedzą, że dzięki nim możemy u dziecka rozbudzić wyobraźnię oraz rozwinąć jego zdolności manualne. Kolorowe balony dzięki swoim właściwościom mogą przeobrazić się w interesujące balonowe formy. Maluch w przyjemny sposób może stworzyć kolorowe zwierzątka bądź inne kształtne postacie lub figury. Dziecko poprzez ciekawą zabawę samodzielnie tworzy własne balonowe zabawki.

Szablony do rysowania
Szablony do rysowania w niezwykle prosty sposób pozwalają przenieść barwne obrazki na papier. Jest to doskonała forma nauki rysowania dla dziecka. Wystarczy obrysować daną postać lub kształt po konturze, pokolorować i powstaje gotowy obrazek. Jest to doskonała zabawka rozwijająca kreatywność i zdolności artystyczne. Dodatkowymi walorami edukacyjnymi są: przygotowanie trzymania długopisu bądź kredki w dłoni, rozwój małej motoryki dłoni, ćwiczenie koncentracji i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Wyplatanki
Zestaw do tworzenia wyplatanek jest ciekawą formą zabawy artystycznej. Doskonała zabawka rozwojowa, która wpływa na twórczość i kreatywność malucha. Dzięki kolorowym nitkom uzyskujemy nieograniczoną ilość fascynujących wzorów. Tworząc kolorowe wyplatanki dziecko ćwiczy sprawność dłoni i rozwija duszę artysty.

Druciki kreatywne
Druciki kreatywne doskonale rozwijają zmysł twórczy u najmłodszych. Dzieci poprzez wyginanie, skręcanie, składanie tworzą kwiatki, domki, autka, zwierzątka…itp. Zajęcie kształtuję wyobraźnię przestrzenną oraz przygotowuje palce dziecka do ćwiczeń grafomotorycznych.

Zabawki do eksperymentowania

Spirograf, latawiec, farby, gips, wagi i równowagi

Spirograf
Za pomocą spirografu można tworzyć fascynujące wzory. Jest to klasyczne urządzenie, które było już wykorzystywane w poprzednich pokoleniach. Dziecko poprzez tą formę zabawy uwalnia swoją kreatywność. Spirograf jest to zestaw okrągłych elementów w których umieszcza się końcówkę kredki. Następnie w podstawce z otworem zamieszcza się okrągły element i ruchem kredki przeciąga się go po wewnętrznym obwodzie podstawki. Za pomocą takiego działania tworzy się przeróżne kolorowe wzory w kształcie kwiatków, spirali i obręczy.

Gips
Za pomocą odlewów gipsowych maluch może samodzielnie wykonać różne ozdoby. Dziecko zostaje zainspirowane do stworzenia swoich własnych unikatowych dzieł. Specjalne przygotowane zestawy dla najmłodszych umożliwiają wykonanie gipsowego odlewu a następnie nadanie mu kolorów. Zabawa doskonale rozwija sprawność manualną dziecka oraz kształtuję jego dusze artystyczną.

Latawiec
Każdy chociaż raz w życiu zapewne puszczał latawce. Taka forma zabawy jest doskonałą okazją do nauki podstaw techniki dla dziecka. Maluch spędzając czas w takiej postaci ma również szansę na zrozumienie otaczającej nas natury oraz praw, które nią żądzą. Kolorowa stylistyka przedmiotu zachęci najmłodszych do wypoczynku na świeżym powietrzu. Przed rozpoczęciem zabawy w puszczanie latawców, najlepiej wykonać go samodzielnie z dzieckiem. Wystarczy do tego kartka papieru, patyk, pinezka i nożyczki. Maluch poprzez jego wykonanie ćwiczy swoje zdolności manualne. Ozdobienie i pomalowanie przedmiotu dodatkowo rozwija jego umiejętności twórcze.

Zabawki uczące komunikowania się

teatrzyk, teatrzyk cieni, pacynki

Teatrzyk
Zabawa w teatrzyk jest idealnym sposobem na rozwijanie kreatywności. Jest to forma rozrywki dla wszystkich grup wiekowych. U najmłodszych doskonale ćwiczy kontrolę ruchów dłoni. Zabawa może również stać się hobby i pasją w późniejszym okresie. Teatrzyk znakomicie rozwija wyobraźnię i umiejętności aktorskie dziecka.

Teatrzyk cieni
Teatrzyk cieni to zestaw wyjątkowych elementów w formie postaci, które ożywają jako cienie na ścianie w pokoju dziecka. Do zabawy wystarczą postacie na patyczkach oraz gama pomysłów na bajki i ciekawe historyjki. Zajęcie polega na odegraniu przedstawienia przez uczestników. Niezwykle rozwija wyobraźnię u najmłodszych. Dziecko poprzez opowiadanie własnej historii rozwija swoje umiejętności aktorskie, interpersonalne oraz manualne.

Pacynki
Jest to idealna zabawka dla młodych aktorów. Za pomocą pacynek dziecko w profesjonalny i ciekawy sposób może opowiedzieć bajkę dla swoich widzów. Pacynki zaprojektowane są tak aby mieściły się na rękę i pozwalałby na swobodne manewrowanie. Pozwala to dziecku skupić się na przedstawieniu i odegraniu swojej roli. Bez problemu maluch może zmieniać jedną pacynkę na drugą, ćwicząc dodatkowo ruchy dłoni, przydatne przy pisaniu i rysowaniu. Dziecko opowiadając bajki rozwija swoją wyobraźnię oraz kreatywne myślenie.

Nauka cyfr, liczb i liczenia

Dziecko, które potrafi sprawnie liczyć, ma mniejsze problemy w nauce przedmiotów ścisłych, dlatego warto uczyć dziecko opanowania cyfr i liczb już od najmłodszych lat.

Interaktywne telefony
Zabawki w formie aparatów telefonicznych i komórkowych pomagają dzieciom w zapamiętaniu cyfr i poznawaniu ich w abstrakcyjnym aspekcie kodowym. Aparaty te posiadają funkcję wydawania polecenia wybrania danego numeru. Gdy dziecko prawidłowo wykona zadanie, zostaje nagrodzone wesołą melodią, a jeśli mu się nie uda, o błędzie poinformuje buczek.

Wyliczanki liczbowe
To wielofunkcyjne zabawki do nauki liczb w niedużym zakresie (np. do 5). Są zaprogramowana tak, że wymieniają nazwy pokazywanych liczb, recytują wesołe wyliczanki oraz zadają zagadki. Dziecko aby odpowiedzieć,  naciska odpowiedni przycisk. Gdy poprawnie wykona zadanie, zostaje nagrodzone melodyjką, a w przypadku pomyłki - zachęcone do dalszych prób.

Zestaw do zabawy w sklep
Akcesoria do zabawy w sklep można z łatwością wykonać samemu lub kupić w gotowym zestawie zawierającym stragan, towary różnego asortymentu, monety i banknoty, karty płatnicze, a nawet... kasę fiskalną. Jest to minikalkulator z możliwością wykonywania najprostszych działań matematycznych. Dzięki takiej zabawie dziecko doskonale odnajdzie się na zakupach z rodzicami oraz w przyjemny sposób pozna podstawy arytmetyki i posługiwania się pieniędzmi. Zabawa typu "teatrzyk samorodny" pobudza kreatywność i wyobraźnię, rozwija umiejętności komunikacyjne i społeczne oraz uczy odpowiedzialności.

Nauka logicznego myślenia

Logiczne myślenie polega na dostrzeganiu związków przyczynowo-skutkowych, a sprawne myślenie jest przydatne do rozwiązywania wszelkich problemów codziennego życia. Dziecko powinno ćwiczyć spostrzegawczość i myślenie, aby stać się zaradne i samodzielne, a w przyszłości radzić sobie doskonale z zadaniami szkolnymi.

Interaktywne pudełka na klocki
Pudełka zawierają wiele otworów, a zadaniem malucha jest dopasowanie kształtów klocków do tych otworów i zapakowanie wszystkich klocków do pudełka. Przy poprawnym dopasowaniu elementów zabawka wydaje wesołe dźwięki. Rozwija wyobraźnię przestrzenną i koordynację wzrokowo-ruchową.

Kostki edukacyjne
Są to wielofunkcyjne zabawki rozwijające zdolności manualne, zmuszające do pokonywania trudności i poznawania relacji przyczynowo-skutkowych. Na każdej ścianie kostki znajduje plansza z innym zadaniem. Może to być np. dopasowanie elementów w pary lub ułożenie obrazka z rozsypanych części. O poprawnym wykonaniu zadania informują wesołe dźwięki oraz migające światełka, które dodatkowo urozmaicają zabawę.
     

Laptopy edukacyjne
Choć imitują prawdziwe laptopy dla dorosłych, urządzenia te są kształtem i funkcjonalnością zaprojektowane do użytku przez najmłodszych. Mają zaprogramowane gry pamięciowe i logiczne, labirynty, zagadki, quizy oraz proste zadania arytmetyczne.Poprawnemu wykonaniu każdego zadania towarzyszy wesoła muzyka.
 

Przydatne strony www

 

Powrót na górę strony