WWW z MMM

Data ostatniej modyfikacji:
2013-11-23
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Organizator: 

Magazyn Miłośników Matematyki
ul. Racławicka 11/1B, 53-149 Wrocław
tel. 071 79 75 684, e-mail: mmm@uni.wroc.pl

Terminy: 

30 września 2008

Tytuł konkursu to Wielka Wakacyjna Wyprawa z Magazynem Miłośników Matematyki. Na trasach wakacyjnych wycieczek spotykamy wiele miejsc interesujących z matematycznego punktu widzenia: muzeów, obiektów architektury, ciekawych okazów przyrodniczych. Wystarczy je opisać i wysłać na adres redakcji MMM. Najlepsze prace wezmą udział w losowaniu głównej nagrody - 10-dniowego pobytu wakacyjnego na riwierze adriatyckiej dla uczestnika konkursu i osoby towarzyszącej (w przypadku uczestnika poniżej 18 lat musi to być pełnoletni opiekun).

Poznając nowe miejsca i zwiedzając słynne zabytki, posługujemy się mapą i przewodnikiem. Niestety miłośnicy matematyki zazwyczaj nie znajdują w nich żadnej wzmianki o interesujących ich, często unikatowych obiektach. Muzea nauki są w przewodniku wymieniane na szarym końcu (jeśli w ogóle są, tylko te największe i najsłynniejsze, których już nie sposób pomiąć). Zazwyczaj jednak zbyte są kilkuzdaniową notką o dinozaurach, pomijającą matematyczną część ekspozycji. Informacje o muzeach gier i łamigłówek czy przeróżnych labiryntach pozostają już tylko w sferze marzeń.

Aby nie dopuścić do przeoczenia takich ciekawych matematycznie miejsc, redakcja MMM postanowiła przygotować specjalne wydanie Mapy Miłośnika Matematyki, a później także przewodnika. Zaczyna od Polski i Europy. Na mapie będą zaznaczone: muzea nauki z częścią poświęconą matematyce, fizyce lub grom logicznym, pomniki i grobowce wielkich matematyków, labirynty stałe i kukurydziane, gabinety światła i ciemności, jaskinie szeptów, gabinety luster, słoneczne kalendarze i zegary, muzea przyrządów pomiarowych, muzea sztuki z ciekawymi matematycznymi eksponatami, dzieła sztuki o intrygujących matematycznych i fizycznych własnościach oraz urokliwe miejsca stworzone przez naturę, w których widać, że przyroda także rozumie i wykorzystuje matematykę.

Nadsyłane informacji o takich miejscach powinny zawierać: dokładną lokalizację, krótki opis, kiedy miejsce można zwiedzać, czy wstęp jest płatny i ile kosztuje. Mile widziane są zdjęcia. Listy można przesyłać pocztą elektroniczną lub tradycyjną na adres redakcji MMM.

Zwyciężyła Marta Maciejewska z Pułtuska.

 

Powrót na górę strony