Labirynty zręcznościowe

Data ostatniej modyfikacji:
2012-05-26
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Dział matematyki: 
geometria przestrzenna
Wydawca: 

3G, Grap-Tantrix -  labirynt
Epideixis - szwajcarski ser

Dystrybutorzy: 

Wydawnictwo NOWIK, Opole
www.rozegrane.tropy.pl

 

 

Łamigłówki z tej kategorii poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową, stymulują współpracę półkul mózgowych, rozwijają umiejętność koncentracji i logicznego myślenia oraz wyobraźnię geometryczną, a także rozładowują napięcie i uczą cierpliwości oraz dokładności.

Ruchomy labirynt

Polega na przetoczeniu metalowej kulki od startu do mety po wytyczonej trasie. Kulkę wprawia się w ruch, poruszając planszą w różnych płaszczyznach za pomocą specjalnych pokręteł. Dodatkowe utrudnienie stanowi 20 dziur rozmieszczonych na trasie. Zadanie tylko z pozoru wydaje się łatwe, a przejście całego labiryntu wymaga dojścia do pewnej wprawy. Łamigłówkę można wykorzystać jako samotnika (do rozwiązania przez jedną osobę) lub zadanie dla dwóch osób, z których każda operuje pokrętłem w innej płaszczyźnie.

Szwajcarski ser

Polega na podniesieniu kulki na szczyt tablicy za pomocą specjalnego pojemnika i dwóch sznurków w taki sposób, aby kulka nie wypadła po drodze przez żaden z otworów tablicy. Ćwiczenie to dodatkowo w naturalny sposób rozładowuje napięcie i relaksuje.  Doskonałą zabawą i sporym utrudnieniem jest próba koordynacji działań przez dwie osoby, z których każda ciągnie za jeden sznurek.

Labirynt na sześcianie

Polega na przetoczeniu metalowej kulki przez system ścieżek wytyczonych na ścianach sześcianu i powrót do miejsca startu. Zadanie można rozwiązać na kilka sposobów, ale po drodze czyha też wiele pułapek i ślepych korytarzy. Dla osób, które nie mają cierpliwości lub wystarczającej zręczności do przeprowadzenia przez labirynt kulki, przygotowaliśmy wersję na papierze, rozwiązywaną za pomocą ołówka. Wystarczy wydrukować poniższy diagram narysowany na siatce sześcianu (kliknięcie w rysunek powoduje jego powiększenie w osobnym oknie), skleić model sześcianu, chwycić ołówek i zabrać się do pracy. Powodzenia.

 

Powrót na górę strony