Ostatnie dwie bryły nie posiadają płaszczyzny symetrii, dlatego każda z nich ma dwie wersje lewo- i prawoskrętną, które mają się do siebie tak, jak lewy but do prawego. Zobacz!
Senat RP na wniosek Polskiego Towarzystwa Matematycznego ogłosił rok 2019 Rokiem Matematyki w setną rocznicę powstania Towarzystwa Matematycznego (2 IV 1919 w Krakowie) przekształconego potem w PTM.
Letnim wieczorem 1916 dwaj młodzi krakowianie Stefan Banach i Otton Nikodym na ławce na Plantach rozmawiali o matematyce. Do dyskusji włączył się przechodzący obok matematyk dr Hugo Steinhaus. Tak został odkryty niezwykły matematyczny talent Stefana Banacha, jednego z najwybitniejszych polskich uczonych.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent RP przyznał pośmiertnie Stefanowi Banachowi najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie państwowe - order Orła Białego - za zasługi dla chwały, dobra i pożytku RP.
"Niezwykłe życie i genialna matematyka" to biografia najwybitniejszego polskiego matematyka wraz z unikatowymi dokumentami: listami, zdjęciami, fotokopiami świadectw szkolnych i wspomnieniami.
Z okazji 120 rocznicy urodzin Stefana Banacha w 2012 r. Narodowy Bank Polski wyemitował monety okolicznościowe z wizerunkiem tego wielkiego matematyka i zapisem jego twierdzenia o punkcie stałym.
XXIX Zimowa Szkoła Matematyki w Lewinie Kłodzkim będzie nosiła temat "Matematyka niepodległej Polski". Zajęcia będą dotyczyły m.in. twierdzenia Banacha o punkcie stałym.
Twierdzenie Banacha o punkcie stałym mówi, że gdy położymy mapę Polski na ziemi gdzieś w Polsce, to jeden punkt na mapie pokryje się z odpowiadającym mu punktem na ziemi.
Trudne słowo
Powyższe twierdzenie zwane jest Banacha zasadą kontrakcji. W przestrzeni metrycznej zupełnej każde jej odwzorowanie w siebie, które zbliża wszystkie punkty, ma dokładnie jeden punkt stały.