Rekrutacja na matematykę

Data ostatniej modyfikacji:
2015-01-10
Autor: 
opracowanie redakcyjne

Zapraszamy do studiowania matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Rekrutacja śródroczna ruszyła w grudniu 2014 i potrwa do 11 II 2015. Dla kandydatów na studia licencjackie przygotowano 100 miejsc.

Dlaczego warto studiować matematykę?

Według rankingu ogłoszonego przez popularny amerykański portal z ofertami pracy CareerCast oraz Wall Street Journal najlepszym zawodem świata jest... matematyk. Pod uwagę wzięto żrednie zarobki, warunki pracy i perspektywy na przyszlość. Kolejne miejsca zajęły inne zawody matematyczne: statystyk i aktuariusz. Podobne tendencje utrzymują się już od kilku lat (zajrzyj do danych z 2009 roku w artykule Matematyk na topie). Podobnie dzieje się w Polsce i w Europie. Absolwenci matematyki są wprost rozchwytywani na rynku pracy. Znajdują zatrudnienie w bankach, firmach ubezpieczeniowych, doradczych, leasingowych, windykacyjnych, informatycznych, na uczelniach i oczywiscie w szkołach. Po studiach matematycznych można pracować jako aktuariusz, quant, analityk ryzyka, analityk finansowy, statystyk, analityk bankowy, programista, naukowiec i oczywiście nauczyciel. A to tylko niektóre przykłady.

Co sprawia, że matematycy łatwo znajdują dobrą pracę? Najprościej można na to pytanie odpowiedzieć znanym cytatem ze lwowskiego i wrocławskiego matematyka - Hugona Steinhausa: matematyk zrobi lepiej! Rzeczywiście, współczesny matematyk jest wszechstronnie wykształconym specjalistą (to tylko pozornie brzmi jak oksymoron), który potrafi analizować problemy z zakresu ekonomii, przyrody, medycyny oraz modelowac praktyczne zagadnienia pojawiąjące się w przemyśle i wielu dziedzinach nauki. Jednak siłą matematyka jest nadal jego warsztat matematyczno-logiczny i informatyczny, niestandardowe podejście do badanych problemów, precyzyjne, logiczne myślenie i kreatywność. To właśnie cenią sobie najwyżej pracodawcy.  

Dlaczego warto studiować matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim?

Instytut Matematyczny UWr oferuje nauczanie wielopoziomowe (z podstawowych przedmiotów można wybrać łatwiejszy i bardziej zaawansowany poziom wykładu) i swobodny wybór ścieżki kształcenia (po zaliczeniu I semestru student sam ustala, jakie przedmioty i w którym semestrze chce realizować). Zapewnia przyjazną atmosferę i system nauczania zachęcający do regularnej pracy. Studenci nie są pozostawieni sami sobie - w Instytucie działa tutornia, w której starsi koledzy (ze studiów II stopnia lub doktoranckich) bezpłatnie pomagają kolegom z młodszych lat przygotować się do kolokwiów lub egzaminów.

Studia matematyczne uczą kreatywności i rozwiązywania problemów. Poznasz tu narzędzia matematyczne, statystyczne i informatyczne szeroko wykorzystywane na nowoczesnym rynku pracy. Instytut współpracuje z wieloma firmami jak np. Bank Zachodni, Credit Suisse, Crisil, IBM, Nokia-Siemens, Volvo, a jego absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy zgodnej z wykształceniem.

Na najlepszych czeka szeroka gama specjalności naukowych w ramach studiów magisterskich i doktoranckich. Ich słuchacze mają zapewnioną indywidualną opiekę i specjalistyczne zajęcia w kilkuosobowych grupach oraz staże i udział w szkoleniach za granicą, a także wysokie stypendia na studiach doktoranckich.

Amatorom matematyki stosowanej Instytut oferuje wiele specjalistycznych wykładów (w tym prowadzonych przez przedstawicieli banków i korporacji), szanse poznania nowoczesnych narzędzi komputerowych, staże i praktyki w najlepszych wrocławskich firmach oraz przygotowanie do państwowego egzaminu aktuarialnego.

Studentom słabiej przygotowanym przez szkołę lub z dłuższą przerwą po maturze oferowane są zajęcia wyrównawcze. Ich sukcesowi sprzyja też starannie zaplanowany program studiów na I semestrze.

Można wybrać studia z następujących specjalności:

  • matematyka teoretyczna,
  • zastosowania rachunku prawdopodobieństwa i statystyki,
  • biomatematyka,
  • matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach,
  • matematyka nauczycielska (z możliwością zdobycia uprawnień także do uczenia informatyki oraz uprawnień oświatowych wychowawcy kolonijnego).

Istnieje też możliwość studiowania matematyki bez żadnej specjalności. Nie ma konieczności wyboru specjalności od samego początku studiów. Można to zrobić dopiero na studiach II stopnia.

Więcej informacji dotyczących rekrutacji i studiowania matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim można znaleźć na stronie www.math.uni.wroc.pl/rekrutacja .

 

Powrót na górę strony