- STRONA GŁÓWNA
- MAPA PORTALU
- KALENDARZ
- O PORTALU
- WYKRESownik Edytor wzorów TeXa
więcej informacji o tekście: |
Krzysztof Omiljanowski
Rysunki w tekście są dynamiczne. Można przesuwać punkty zaznaczone pełnymi kropkami.
Utworzono je za pomocą programu C.a.R. Dziękujemy Rene Grothmannowi.
Utworzono je za pomocą programu C.a.R. Dziękujemy Rene Grothmannowi.
Wprowadzasz rower do komórki - to łatwe. Gorzej jest z wyprowadzaniem, wygodniej by było najpierw go odwrócić. Komórka jest jednak dość ciasna. Czy można w niej zawrócić rower?
Rozważamy tu tylko najprostsze komórki - trójkąty ABC i najprostsze rowery - odcinki i trójkąty równoboczne. Wiele faktów podajemy bez uzasadnień, bo niektóre są dość trudne.
Niech figura F będzie zawarta w figurze G. Będziemy mówili, że F jest obracalna w G, jeśli istnieje taki ruch (niekoniecznie obrót) figury F w obrębie G, że w trakcie tego ruchu F okręca się o pełne 360o.
Gdy figura F, zawarta w trójkącie ABC, leży w kole wpisanym w ten trójkąt, to F jest obracalna w obrębie ABC. Wystarczy po prostu obracać ją względem środka koła.
Odcinek F będący wysokością trójkąta równobocznego ABC, jest obracalny w obrębie ABC. Pokazany na rysunku ruch odcinka jest kombinacją obrotów i przesunięć.
Odcinki zawarte w trójkącie równobocznym równoległe do wysokości są od niej krótsze, zatem żaden odcinek dłuższy od wysokości nie jest obracalny w tym trójkącie.
Podobnie można uzasadnić nieco ogólniejsze twierdzenie.
Twierdzenie 1.
Odcinek F zawarty w trójkącie ABC jest obracalny w ABC wtedy i tylko wtedy, gdy F jest nie dłuższy od najkrótszej wysokości trójkąta ABC.
Dalej zajmować się będziemy obracalnością trójkątów równobocznych w obrębie trójkąta ABC.
Twierdzenie 2.
Niech w trójkącie ABC leży trójkąt równoboczny PQR tak, że każdy bok trójkąta ABC ma punkt wspólny z trójkątem PQR. Wtedy żaden trójkąt równoboczny większy od PQR nie jest obracalny w ABC.
Niech w trójkącie ABC leży trójkąt równoboczny PQR tak, że każdy bok trójkąta ABC ma punkt wspólny z trójkątem PQR. Wtedy żaden trójkąt równoboczny większy od PQR nie jest obracalny w ABC.
Dowód.
Obracalny trójkąt równoboczny P'Q'R' można tak przemieścić w obrębie trójkąta ABC, że uzyskany trójkąt P''Q''R'' ma boki równoległe do trójkąta PQR. Gdyby był większy, to bok P''Q'' musiałby leżeć pomiędzy PQ i R (bo gdzie indziej jest za mało miejsca). Jednak wtedy wierzchołek R''
wystawałby poza trójkąt ABC.
Twierdzenie 3.
Niech przystające trójkąty równoboczne PQR, P'Q'R' będą zawarte w trójkącie ABC.
Jeśli P'Q'R' jest obracalny w ABC, to PQR jest też obracalny w ABC.
Dowód. W trakcie ruchu P'Q'R' w obrębie ABC jest takie położenie P''Q''R'', w którym boki trójkąta P''Q''R'' są równoległe do boków trójkąta PQR. Zatem istnieje przesunięcie, które nałoży PQR na P''Q''R''. W trakcie przesuwania PQR stale będzie on w obrębie trójkąta ABC (wypukłość), zatem trójkąt PQR jest obracalny, bo możliwy jest następujący ruch: przesuwamy go do P''Q''R'', objeżdżamy tak, jak P'Q'R', a na koniec wracamy z P''Q''R'' do PQR przez przesunięcie odwrotne.
Podobnie można uzasadnić całkiem ogólne twierdzenie.
Twierdzenie 3'.
Niech figury F, F' można nałożyć na siebie pewnym ruchem na płaszczyźnie. Jeśli F i F' leżą w wypukłej figurze G, to jeśli F' jest obracalna w G, to F jest też obracalna w G.
Zobaczmy, jaki ruch mogą wykonywać trójkąty równoboczne obracalne w trójkącie ABC. Przykład widać na poniższym rysunku. Oczywiście są też inne sposoby zawracania trójkątów.
Zauważmy, że każdy trójkąt ma jakiś kąt nie większy niż 60o, zatem każdy trójkąt równoboczny, obracalny w ABC, można przemieszczać tak, jak na powyższym rysunku (patrz Twierdzenie 3).
Nasuwa się naturalne pytanie:
Twierdzenie 2 mówi, że nie są większe od najmniejszego trójkąta równobocznego dotykającego wszystkich boków trójkąta ABC. Jak zatem wygląda najmniejszy trójkąt równoboczny dotykający wszystkich boków ABC? Mówi o tym następujące twierdzenie.
Twierdzenie 4.
Niech dany będzie trójkąt ostrokątny ABC i niech
trójkąt równoboczny P0Q0R0 będzie najmniejszym z trójkątów równobocznych dotykających wszystkich boków trójkąta ABC.
Wtedy:
a)
Trójkąt P0Q0R sub>0 ma boki długości
przy standardowych oznaczeniach,
tzn. a, b, c - długości boków, P - pole trójkąta ABC.
b)
Trójkąt P0Q0R0
jest obracalny w obrębie trójkąta ABC.
Jest największym trójkątem równobocznym, obracalnym w ABC.
c) Proste prostopadłe do boków trójkąta ABC, wystawione w punktach P0, Q0, R0, przecinają się w jednym punkcie.
d)
Proste prostopadłe do boków trójkąta P0Q0R0, przechodzące przez punkty A, B, C, przecinają się w jednym punkcie T.
Punkt T nazywa się "punktem Torricellego" i ma następujące własności:
- kąty ATB, BTC, CTA mają po 120o,
- AX+BX+CX jest najmniejsze dla X=T.
e) Boki trójkąta P0Q0R0 są równoległe do boków trójkąta wyznaczonego przez środki trójkątów równobocznych, zbudowanych na bokach trójkąta ABC (na zewnątrz tego trójkąta).
Dowód powyższego twierdzenie jest dość trudny. W przypadku, gdy trójkąt ABC nie jest ostrokątny, uogólnienie twierdzenia 4 nie jest natychmiastowe - wymaga dodatkowych obserwacji. Jeszcze trudniejsze wydają się następujące problemy.
Problem 1.
Niech trójkąt równoboczny PQR będzie obracalny w obrębie trójkąta ABC. Czy obracalność PQR można zrealizować przez ruch, będący 'kombinacją' obrotów i przesunięć?
Problem 1'.
Niech figura F będzie obracalna w obrębie wypukłego wielokąta W. Czy obracalność F można zrealizować przez ruch, będący 'kombinacją' obrotów i przesunięć?
Problem 1''.
Niech figura F będzie obracalna w obrębie figury wypukłej W. Czy obracalność F można zrealizować przez ruch,
będący 'kombinacją' obrotów i przesunięć?
Problem 2.
Niech trójkąt nierównoboczny PQR będzie obracalny w obrębie trójkąta ABC. Czy trójkąt P'Q'R', przystający do PQR i zawarty w ABC jest obracalny w ABC?
Problem 2'.
Niech figura F będzie obracalna w obrębie figury wypukłej G. Czy każda figura F' przystająca do F i zawarta w G jest obracalna w G ?