Logi-Mix

Data ostatniej modyfikacji:
2016-12-21
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Wydawca: 

Wydawnictwo LOGI Urszula Marciniak
ul. Kiwerska 27, 01-682 Warszawa
tel. 694 638 576 lub 694 085 129
e-mail: wydawnictwo@obrazkilogiczne.pl

 

Numer bieżący: 
102 (XII 2016)
Adres redakcji: 

ul. Kiwerska 27, 01-682 Warszawa
tel. 694 638 576
e-mail: wydawnictwo@obrazkilogiczne.pl

 

Redaktor naczelny: 
Urszula Marciniak
Częstotliwość: 
miesięcznik
Ukazuje się od: 
lipca 2008 roku
ISSN: 
1899-1599
Cena: 
8 zł
Prenumeratę można zamówić: 
Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście po schodach od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
http://www.matematyka-sklep.pl
czynne: poniedziałek - piątek, godz. 9:00-17:00

oraz Kolporter, RUCH, Franpress, Inmedio, Relay, Garmond

 

Jest to miesięcznik dla miłośników łamigłówek logicznych, których nuży rozwiązywanie w kółko jednego typu zadań. Zawiera m.in. popularne sudoku, obrazki logiczne, wciągające wielokropki, krzyżówki liczbowe zwane kakuro, łamigłówki architekta i zadania logiczne rozwiązywane w formie tabel kartezjańskich. W sumie w każdym numerze jest ponad 100 fascynujących łamigłówek.

Na stronie internetowej Logi-Mixa są opisy wszystkich typów łamigłówek, instrukcje jak je rozwiązywać oraz linki do stron o podobnej tematyce. Można tam też rozwiązywać łamigłówki on-line.

Logi-Mix może być nieocenioną pomocą dla osób przygotowujących się do mistrzostw w grach umysłowych, o których można przeczytać więcej tutaj.

Pismo ma 64 strony wygodnego formatu A5.

Inne produkty

Od 2012 dwa razy w roku ukazuje się wydanie Logi-Mixa formatu A4 pod nazwą Logi-Max, w którym łamigłówki są dużo większe i znacznie trudniejsze. Cena 64-stronicowego zeszytu wynosi 30,00 zł.

Od 2013 roku ukazują się wydania specjalne Logi-Mixa poświęcone jednemu rodzajowi spośród mixa łamigłówek (w cenie 15 zł). W tej serii ukazało się m. in. 100 wielokropek (w wariantach od 10x10 do 22x38 kratek), 100 architektów (w wariantach od 5x5 do 25x34 kratek), 100 sudoku, 100 krzyżówek liczbowych, 100 piramid oraz megawielokropki, czyli zestawy trzech łamigłówek wielokropkowych o wymiarach 75x55 kratek i o różnych stopniach trudności.

Łamigłówka architekta
Na prostokątnej szachownicy rozmieszczone  są domki. Przy każdym z nich należy umieścić zbiornik z gazem. Pola ze zbiornikami nie mogą stykać się bokiem ani rogiem, a domek musi stykać się ze swoim (i tylko swoim) zbiornikiem jednym z czterech boków. Liczby umieszczone w nagłówkach kolumn i wierszy mówią, ile zbiorników z gazem powinno się w nich znajdować.
Łamigłówka ma dokładnie jedno rozwiązanie.

Wielokropka
W prostokącie zaznaczono punkty kratowe. Niektóre z nich należy połączyć jedną pętlą - łamaną zwyczajną zamkniętą biegnącą wzdłuż boków kratek (nie może przecinać się ze sobą poza początkiem i końcem). Liczby umieszczone wewnątrz kratek informują, ile boków tej kratki należy do pętli.

Zadanie logiczne rozwiązywane w formie tabel kartezjańskich
To znany typ zadania logicznego, w którym na podstawie podanych informacji trzeba przypisać np. osobom określone cechy. Najłatwiej rozwiązuje się takie zadania zapisując dane w formie tabeli i wykreślając pozycje, które się wykluczają.
Oto przykład:
Czterech kolegów: Adam, Bazyli, Cezary i Donald pisało w poniedziałek klasówki z czterech różnych przedmiotów: biologii, chemii, fizyki i matematyki. W danym dniu uczeń może pisać tylko jedną klasówkę. Każdy z chłopców pisał ją z innego przedmiotu i każdy dostał inną ocenę: 3+, 4-, 5+, 6. Ustal, kto pisał klasówkę z jakiego przedmiotu i jaką dostał ocenę, jeśli wiadomo, że:
  • Bazyli nie dostał oceny "z minusem",
  • klasówkę z fizyki pisał Adam albo Bazyli,
  • chłopiec, który dostał ocenę z minusem, nie pisał klasówki z chemii ani z fizyki,
  • Donald nie dostał najgorszej oceny spośród kolegów, a Bazyli nie dostał najlepszej,
  • chłopiec, który pisał klasówkę z fizyki nie dostał oceny "z plusem",
  • Bazyli ani Cezary nie pisali klasówki z chemii,
  • spośród czterech prac najgorzej oceniona została klasówka z przedmiotu innego niż matematyka.

 

Smutna wiadomość

Ula Marciniak - absolwentka matematyki na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonatka łamigłówek logicznych, pomysłodawczyni "Obrazków Logicznych" i "Logi-Mixa", założycielka wydawnictwa Logi - największego polskiego wydawcy łamigłówek i wieloletniego sponsora naszych konkursów, promotorka kultury logicznego myślenia - zmarła 25 VI 2016. Pokonał ją nowotwór. Zapamiętamy ją jako piękną, dzielną i nietuzinkową dziewczynę o wielkim sercu. Zgodnie z życzeniem Uli wydawnictwo będzie działać nadal.

Powrót na górę strony