Córka Galileusza

Data ostatniej modyfikacji:
2015-12-25
Autor recenzji: 
Karolina Komischke
studentka matematyki na UWr
Autor: 

Dava Sobel - amerykańska pisarka, dziennikarka, popularyzatorka nauki, była redaktorem działu naukowego "New York Timesa", zasłynęła bestsellerem "W poszukiwaniu długości geograficznej", na motywach którego nakręcono film z Jeremym Ironsem w roli głównej, napisała też fabularyzowaną biografię Kopernika "Doskonalsze niebo"

Wydawca: 

Dom Wydawniczy REBIS
ul. Żmigrodzka 41/49,
60-171 Poznań
tel. 61 867 81 40, 61 867 47 08
e-mail: rebis@rebis.com.pl
www.rebis.com.pl

 

Córka GalileuszaTo historia o nauce, wierze, miłości i tajemnicy, biografia jednego z 'gigantów' poprzedzających Newtona, człowieka, którego Einstein nazwał ojcem nowożytnej nauki, oparta na 120 zachowanych listach jego pierworodnej córki Virginii - klauzurowej zakonnicy, która przyjęła imię s. Marii Celesty, aby oddać cześć astronomicznym fascynacjim ojca. Korespondencję wymieniała z nim do swojej śmierci w wieku 34 lat (niestety, nie znaleziono żadnego z listów ojca). Galileusz miał trójkę nieślubnych dzieci z Marią Gambą. Uznał, że nieprawe pochodzenie uniemożliwi jego córkom dobre małżeństwa i skaże je w na biedę, dlatego obie córki umieścił w klasztorze, gdy miały 13 lat, zaś syna oficjalnie adoptował.

Virginia w największej mierze odziedziczyła po ojcu inteligencję, pracowitość, zainteresowania naukowe  oraz wrażliwość, dzięki czemu stała się jego powiernicą i wspierała go w najtrudniejszych chwilach. W ich korespondencji odczytujemy zażyłość, szacunek i miłość, jakimi się nawzajem się darzyli. Niezwykle ciekawe jest też zestawienie burzliwego, publicznego życia ojca z zamkniętym w murach klasztoru światem córki.

Ojciec Galileusza - Vincenzo Galilei - był kompozytorem i znanym teoretykiem muzyki. Od niego syn przejął przekonanie o wielkich możliwościach matematyki i fizyki oraz nauczył się determinacji i sprzeciwu wobec autorytetów w obronie swoich opinii. W wieku 17 lat podjął studia medyczne na Uniwersytecie w Pizie, które miały zapewnić ju niezależność finansową. Nie ukończył ich jednak, gdyż bardziej fascynowała go matematyka i nauki przyrodnicze, którym się poświęcił. Po śmierci ojca, jako najstarszy z szóstki rodzeństwa, przejął opiekę nad całą rodziną. Został wykładowcą geometrii, mechaniki i astronomii na Uniwersytecie w Padwie, ale dochody przynosiły my głównie prywatne lekcje oraz jego wynalazki (m. in. przyrząd rachunkowy zwany dziś cyrklem Galileusza, termometr, teleskop).

Książka przedstawia geniusza nauki od strony, z której dotychczas był nieznany, jako troskliwego ojca oraz człowieka borykającego się z chorobami i prozaicznymi sprawami domowymi, przeżywającego codzienne rozterki i radości. Przede wszystkim jednak poznajemy niezwykłą historię, która zmieniła nasze postrzeganie świata przez zdefiniowanie na nowo pojęć wiary, religii i prawdy. Zarówno Galileusz jak i Maria Celesta wierzyli, że Bóg dał ludziom Pismo Święte, aby służyło za kierunkowskaz dla ich dusz, natomiast tajemnice wszechświata pozostawił jako wyzwanie dla ich intelektu. Autorka dokumentuje i komentuje dokonania naukowe Galileusza, jego odkrycia astronomiczne (w tym obserwacje plam na Słońcu, co sprzeniewierzało się poglądom kościoła o tym, że Bóg stworzył wszechświat idealny i bez skaz), jego poparcie dla teorii kopernikańskiej i kolejny sprzeciw kościoła katolickiego, zapis cenzorski i wreszcie uznanie za heretyka. Ostatnie lata życia (już po śmierci Virginii) osamotniony Galileusz pracujący pod nadzorem Inkwizycji poświęcił badaniom ruchu ciał, kładąc mocne podwaliny pod ustalenie praw kinematyki Newtona.

Pomimo historyczno-naukowego charakteru, słownictwa i opisu realiów typowych dla okresu, w którym toczy się akcja, powieść jest napisana w sposób przystępny dla każdego i warta jest polecenia.

 

Opinie zasłyszane: 
  • Sobel oprowadza nas po Florencji Medyceuszy oraz papieskim Rzymie w okresie, kiedy wyobrażenie ludzkości o jej miejscu w kosmosie gwałtownie się zmieniało, a pewien człowiek próbował pogodzić niebo, które czcił jako dobry katolik, z niebem, które oglądał przez teleskop.                                                                                     [notka wydawcy]
  • Nowatorska praca historyczna i znakomita opowieść.          [Newsweek]
  • Historia przedstawiona z wdziękiem i pasją.          [Time]
  • Gdy Sobel przeplata relacje o odkryciach naukowych z barwnymi opisami społeczeństwa, historia nabiera życia. "Córka Galileusza" to książka niezwykła ze względu na piękny styl oraz klarowną wizję epoki, którą roztacza przed czytelnikiem.                        [The Denver Post]
  • Fascynująca biografia wielkiego uczonego, przedstawiająca nie tylko jego dokonania naukowe, które zmieniły świat, ale i jego rodzinę, osobiste nawyki oraz radykalne przekonania.                                                                                                  [Elle]
  • Sobel to mistrzyni. Czytając książkę, słyszymy głos Galileusza, odczuwamy jego ból, dzielimy jego fascynacje i po raz kolejny zdumiewamy się potęgą ludzkiego umysłu i serca.    
                                                                                                        [The New York Times]
  • To porywająca opowieść, której głównymi bohaterami są: genialny, lecz skazany na porażkę uczony, jego kochająca, inteligentna córka Virginia i nieustępliwy papież Urban VIII. Choć wydarzenia rozgrywają się za życia Galileusza, niektóre z nich dziwnie przypominają najnowsze relacje prasowe.                                                                 [Los Angeles Times]

 

Powrót na górę strony