Droga do gwiazd. Opowieść i Mikołaju Koperniku

Data ostatniej modyfikacji:
2022-01-25
Autor recenzji: 
Olga Mikołajczyk-Łado
nauczycielka matematyki w V LO Wrocław
Autor: 
Seria: 
Nieprzeciętni
Autor: 

Katarzyna Ziemnicka - dziennikarka, autorka książek dla dzieci
Paweł Ziemnicki - dziennikarz, miłośnik i popularyzator astronomii, autor wywiadów z Harrisonem Schmittem - astronautą, który był na Księżycu, i prof. Aleksandrem Wolszczanem - odkrywcą pierwszych planet poza Układem Słonecznym

 

Wydawca: 

Wydawnictwo Literatura
ul. Srebrna 41, 91-334 Łódź
tel. 42 6302381

Dystrybutorzy: 

Księgarnia „Od smyka do matematyka”
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/

czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Książka jest adresowana do dzieci w wieku 9-12 lat, chociaż z przyjemnością przeczytają ją także starsi czytelnicy. Jest to napisana w prosty sposób biografia Mikołaja Kopernika obejmująca jego narodziny w Toruniu, okres nauki szkolnej w Toruniu i Chełmnie, a później szerokich studiów zarówno w Akademii Krakowskiej jak i na włoskich uniwersytetach w: Bolonii, Rzymie, Padwie i Ferrarze. Kopernik był prawdziwym "człowiekiem renesansu" nie tyko dosłownie, ale i w używanym dziś przenośnym znaczeniu. Posiadał wiele specjalistycznych zawodów, był bowiem wysoce wykształconym filozofem, matematykiem, astronomem, prawnikiem, ekonomistą, lekarzem, strategiem wojskowym, pisarzem i tłumaczem języków klasycznych oraz kanonikiem kościelnym (choć nigdy nie przyjął święceń kapłańskich). Wiemy, że ze wszystkich tych zajęć to astronomię najbardziej umiłował, wszak pisał o niej: "A cóż piękniejszego niż niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne".

Z książki poznajemy nie tylko realia życia mieszczan  warmińskich, uczniów szkół parafialnych i studentów pierwszych podległych papieżowi uniwersytetów oraz kanoników warmińskiej kapituły na przełomie XV i XVI wieku, ale dowiadujemy się o szczegółach życia samego Kopernika i jego rodziny, także tych odkrytych w ostatnich latach, dzięki podjętym i zakończonym sukcesem poszukiwaniom miejsca pochówku uczonego w katedrze we Fromborku (czyli na końcu świata, jak pisał w swoich listach Kopernik). Z nieoczywistych faktów dotyczących naszego znakomitego astronoma z lektury książki możemy się dowiedzieć, że najbardziej znany na świecie portret Kopernika z konwalią tzw. sztrasburski, bo umieszczony w ramie zegara astronomicznego katedry w Sztrasburgu (w sąsiedztwie portretów innych największych astronomów wszech czasów) jest namalowany na podstawie oryginału wykonanego przez samego Kopernika, a także skąd wzięła się informacja, że to Kopernik wprowadził zwyczaj smarowania chleba masłem. Książka opisuje też odkrycia naukowe Kopernika, których dokonał w wieku dojrzałym na Warmii, rezydując w Olsztynie i we Fromborku, streszcza zasady teorii heliocentrycznej i podaje poprawki, jakie do niej wprowadzono w czasach późniejszych. Na jej kartach spotykamy nie tylko wybitnego ucznia Kopernika - Joachima Retyka, ale i jego wielkich następców: Tychona Brahe, Jana Keplera i Galileusza, dzięki którym teoria Kopernika została ostatecznie uznana za potwierdzoną obserwacjami i naukowo dowiedzioną.

Książka o Koperniku została wydana w serii "Nieprzeciętni" przybliżającej dzieciom postaci słynnych Polaków. W niej także ukazały się m.in. książki Anny Czerwińskiej-Rydel "W poszukiwaniu światła - opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie", "Gen i już! - opowieść o Stefanie Banachu", czy "Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem".

 

Opinie zasłyszane: 
  • Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę tak jak... z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do jego biografii nowe fakty.  z recenzji wydawniczej

Powrót na górę strony