Geometria maswerków gotyckich

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Olga Mikołajczyk
studentka matematyki na UWr
Seria: 
Biblioteczka SEM
Autor: 

Wojciech Guzicki - pracownik Instytutu Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel matematyki w LO Przymierza Rodzin w Warszawie

Wydawca: 

Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej
ul. Śniadeckich 8, 00-656 Warszawa
http://www.sem.edu.pl

Wydawnictwo Szkolne Omega
ul. Wielicka 44 c, 30-552 Kraków
tel. 12 425 62 56, fax: 12 292 48 67
e-mail: biuro@ws-omega.com.pl
http://www.ws-omega.com.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

To trzecia książka z serii "Biblioteczka SEM". Powstała z fascynacji autora architekturą gotyckich katedr oraz jej geometrycznymi podstawami. Krok po kroku odtwarza konstrukcje typowych elementów średniowiecznych sklepień, ornamentów, okien i rozet. Czasem trudno uwierzyć, że kunsztowne architektoniczne detale powstały z tak nieskomplikowanych krzywych, jakimi są łuki okręgu. Okazuje się jednak, że i wśród średniowiecznych kreślarzy byli tacy, którzy nie poddawali się rygorystycznym zasadom geometrii cyrkla, projektując wzory, o których wiemy dziś, że za pomocą cyrkla i linijki są niewykonalne.

I tak poznajemy tajemnice wykreślania gotyckiego ostrołuku oraz tzw. oślego grzbietu, rozety wieńczącej okno gotyckie oraz jego wypełnienia i podziały, trójliścia i wieloliścia, łezki i rybiego pęcherza. Badamy niezwykłe konstrukcje okien z klasztoru Batalha w Portugalii, a także polskich zamków w Pelplinie i Malborku. Dzięki wskazówkom pozostawionym przez budowniczych i dekoratorów katedry w Bourges rozwiązujemy na koniec zagadkę tego, jak w średniowieczu wykonywano precyzyjne okienne maswerki.   

Książka zawiera dużo szczegółowych rysunków technicznych odnoszących się do konkretnych obiektów - średniowiecznych katedr w większości południowo-zachodniej Europy. Na tylnej okładce zamieszczono też kilka barwnych fotografii. Pełny materiał zdjęciowy, do którego odwołuje się tekst (zebrany przez autora podczas podróży z żoną - Elżbietą - autorką wielu z prezentowanych zdjęć), dostępny jest na stronie Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej - tutaj.

Na uznanie zasługuje także rozległa wiedza autora z zakresu historii sztuki i opatrzenie matematycznego tekstu wieloma ciekawostkami, a także cytatami z autentycznych protokołów posiedzeń budowniczych średniowiecznych katedr, podczas których dyskutowano o zasadach geometrii leżących u podstaw ich projektów.  

Powrót na górę strony