Zbigniew Bobiński, Piotr Nodzyński, Mirosław Uscki - pracownicy Instytutu Matematyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00
Oba zbiory mają podobny charakter i typ zadań. Wiele z nich zebrano na toruńskim seminarium zadaniowym dla nauczycieli matematyki. Zbiór gimnazjalny stanowi naturalną kontynuację podstawówkowego. Mogą z niego korzystać także uczniowie I klas szkół ponadgimnazjalnych. Zadania nie są trudne, ich celem jest raczej zainteresowanie matematyką i uczęszczaniem na kółka matematyczne szerokiego grona uczniów. Wymagają raczej sprytu i logicznego myślenia niż wiedzy szkolnej i typowych algorytmów. Zbiory można wykorzystać na zajęciach kółek matematycznych i do pracy indywidualnej z uczniem zainteresowanym matematyką.
Koło matematyczne w szkole podstawowej
Zbiór zawiera 544 zadania podzielone na działy tematyczne. W I części zebrano głównie łamigłówki i żarty matematyczne, np. zadania z zapałkami, o rozcinaniu figur, ćwiczenia na spostrzegawczość i logikę, zadania o przelewaniu, ważeniu i przeprawianiu się przez rzekę oraz gry strategiczne. Zadania w II części odnoszą się do treści matematycznych poznawanych w szkole podstawowej, m.in.:
- zegar i kalendarz oraz zadania o wieku,
- algebrafy,
- prędkość, droga, czas,
- zasada szufladkowa,
- liczby naturalne i podzielność,
- ułamki,
- równania,
- obwody i pola,
- kąty płaskie.
Większość rozdziałów poprzedzona jest krótkim wstępem, w którym zebrano najważniejsze wiadomości potrzebne do rozwiązania zadań i wzorcowo rozwiązano kilka przykładów. Do pozostałych zadań rozwiązania podano na końcu książki (czasem więcej niż jedno). Na końcu każdego rozdziału jest jeszcze zestaw zadań do samodzielnego rozwiązania.
Koło matematyczne w gimnazjum
Zbiór zawiera 711 zadań podzielonych na działy tematyczne zgodne z podstawą programową gimnazjum. Są to m.in.:
- liczby i podzielność,
- wyrażenia algebraiczne,
- równania diofantyczne,
- równania i nierówności oraz ich układy,
- procenty,
- wartość bezwzględna,
- kąty,
- trójkąty i wielokąty,
- koła,
- obwody i pola figur,
- geometria przestrzenna.
Dodatkowo pojawiają się zadania dotyczące zasady szufladkowej i łamigłówki logiczne. Każdy rozdział poprzedzony jest krótkim wstępem, w którym zebrano najważniejsze wiadomości potrzebne do rozwiązania dalszych zadań oraz przykłady wraz z wzorcowymi rozwiązaniami. Do pozostałych zadań rozwiązania podano na końcu książki (czasem więcej niż jedno). Natomiast na końcu każdego rozdziału jest zestaw zadań do samodzielnego rozwiązania.