Matematyka dla naszych dzieci

Data ostatniej modyfikacji:
2016-02-8
Autor recenzji: 
Aleksandra Walach
studentka matematyki na UWr
Autor: 

Marek Pisarski - matematyk i dydaktyk matematyki, wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku

 

Wydawca: 

Wydawnictwo Nowik
ul. Katowicka 39/110, 45-061 Opole
tel/fax: 77 454 36 04
e-mail: matma@nowik.com.pl
http://www.nowik.com.pl

I wydanie z 1992 roku
Wydawnictwo ECERI, Warszawa
ISBN 83-900126-1-8

 

Książka zawiera 50 scenariuszy gier i zabaw dla młodszych dzieci (5-10 lat) rozwijających uzdolnienia matematyczne. Przeznaczona jest głownie dla rodziców, chociaż z zawartych w niej pomysłów mogą też korzystać nauczyciele podczas lekcji lub zajęć dodatkowych i świetlicowych. Wiele zabaw wzorowanych jest na znanym amerykańskim podręczniku "Family Math" polecanym rodzicom dzieci, którym nauka matematyka sprawia trudności. W takim wypadku powinni oni pracować wspólnie z dziećmi, nie tylko towarzysząc im w zabawie, ale będąc jej uczestnikiem i przez to wspierać je w poznawaniu tajników matematyki i opanowaniu trudnych dla nich umiejętności. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie podanie zadań dziecku. Powinny one zaspokajać jego naturalną ciekawość i korzystać z jego własnych doświadczeń i wiedzy o otaczającym świecie.

Rodzice nie muszą posiadać ani specjalnej wiedzy matematycznej, ani zdolności pedagogicznych, by móc efektywnie pracować ze swoimi dziećmi. Zaproponowane w książce aktywności i metody nauczania są dostosowane do możliwości i potrzeb dziecka, co gwarantuje efektywny rozwój jego umiejętności matematycznych.

Książka składa się z trzech części.

W pierwszej - zatytułowanej "Dlaczego i w jaki sposób rodzice powinni pomagać dzieciom w uczeniu się matematyki" - można znaleźć odpowiedzi na kilka istotnych pytań, m. in.:

  • Jakie są najczęstsze kłopoty dziecka z matematyką?
  • Czy niepowodzenia dzieci wynikają tylko z braku zdolności do matematyki?
  • Na czym polegają zajęcia matematyczne w domu, jak je organizować i prowadzić?
  • Co robić, a czego nie robić, aby rozwijać zdolności dziecka?

Najbardziej rozwinięta jest część druga zawierająca scenariusze gier i zabaw. Podzielone są one na pięć grupy ze względu na kształtowane pojęcia i umiejętności matematyczne: liczby, działania, figury i przekształcenia, pomiary i łamigłowki logiczne. Na potrzeby nauczycieli przygotowano też spis gier powiązanych z tematami nauczania szkolnego:

  • porządkowanie liczb
  • porównywanie liczb
  • cztery działania arytmetyczne
  • rozkładanie liczb na czynniki
  • system dziesiętny
  • działania sposobem pisemnym
  • zbiory
  • reprezentowanie danych w tabelkach
  • figury geometryczne
  • mierzenie.

Opis każdej gry poprzedza lista potrzebnych rekwizytów oraz symbol stopnia zaawansowania danej aktywności (klasa 0, I, II lub III). Na końcu rozdziału znajdują się krótkie komentarze omawiające aspekty techniczne i dydaktyczne danej zabawy oraz rozwiązania zagadek.

Część trzecia to refleksje o matematyce, o jej uczeniu się i nauczaniu oraz omówienie zasad prowadzenia zajęć matematycznych z dziećmi i przestrogi, jak nie popełniać typowych błędów metodycznych. Na końcu zamieszczono spis książek o nauczaniu i wychowaniu oraz rozwoju umysłowym człowieka,  o trudnościach w uczeniu się i nauczaniu matematyki i o tym jak je pokonywać, są też odesłania do innych zbiorów gier logicznych i zagadek matematycznych. I chociaż to zestawienie wydaje się mało aktualne i dość przypadkowe, na pewno zawiera pozycje, z którymi warto się zapoznać, a dla nauczyciela powinna to być wręcz lektura obowiązkowa.

 

Opinie zasłyszane: 

Ta książka jest tańsza, niż godzina korepetycji Twojego dziecka! [z notki wydawcy]

 

Powrót na górę strony