Richard Elwes - brytyjski nauczyciel matematyki i jej popularyzator
Czy na Marsie istnieje życie? To pytanie nie jest jedynie zachętą do filozoficznych rozważań, ale może stanowić podstawę ciekawej lekcji matematyki dotyczącej prawdopodobieństwa warunkowego. W podobnie intrygujący sposób autor książki przystępnie zapoznaje czytelników z innymi zagadnieniami matematycznymi, których konsekwencje zauważamy często w codziennym życiu, nie wiedząc nawet, że kryje się za nimi jakaś matematyka.
Książka jest napisana przez nauczyciela - pasjonata matematyki, który chce zarażać swoją pasją innych, przede wszystkim uczniów. Pokazuje różne dziedziny życia i nauki, w których matematyka odgrywa kluczową rolę (np. informatyka, chemia, demografia, sztuka czy fotografia cyfrowa). W 35 rozdziałach poznajemy jej praktyczne zastosowania do takich zagadnień, jak:
- przeprowadzanie wyborów prezydenckich lub parlamentarnych,
- stworzenie idealnego planu lekcji,
- opracowanie nowoczesnego systemu GPS,
- przewidywanie pogody.
Tytuły rozdziałów wcale nie wskazują na to, jakie pojęcia matematyczne będą w nich opisywane. Wyjaśnia się to dopiero w trakcie lektury i często bywa sporym zaskoczeniem dla czytelnika. A są to m.in:
- Coś o mnie i o Tobie. Matematyczna hierarchia wiedzy.
- Syfilis i choinka. Matematyczne zasady testowania grup.
- Narodziny Homo Oeconomicus. Matematyczne podstawy teorii decyzji.
"Matematyka… i już!" nie jest podręcznikiem do systematycznej nauki matematyki. Książka ta ma raczej na celu zaciekawienie matematyką i pokazanie jej niezwykłej mocy i użyteczności. Rozbudza zainteresowania nie tylko samą matematyką, ale także innymi dziedzinami nauki. Autor skupia uwagę na pozornie błahych problemach, których rozwiązanie opiera się na błyskotliwym wykorzystaniu elementarnej matematyki. Nie ma tu wyprowadzania wzorów ani dowodzenia twierdzeń. Jeśli dane zjawisko wymaga wykorzystania jakiegoś wzoru lub twierdzenia, autor umieszcza je w ramce, pozostawiając zapoznanie się ze szczegółami dociekliwości czytelnika (lub mocy sprawczej jego nauczyciela). Często przywoływana jest jakaś wiedza matematyczna bez przypominania wszystkiego od podstaw. Ułatwia to lekturę bardziej zaawansowanym czytelnikom, mniej zaawansowanych może zachęcić do szczegółowego poznania wykorzystywanych pojęć i faktów. Także profesjonalni matematycy mogą znaleźć w tej książce coś, co przykuje ich uwagę, albo ukaże inny sposób rozwiązania znanych problemów.
Matematyka jest wszędzie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Richard Elwes, pokazując 35 często dziwacznych i nieoczekiwanych zastosowań tej nauki, ujawnia „ukryte okablowanie” naszego świata i odpowiada na wiele intrygujących pytań, m.in. Gdzie jest najlepsze miejsce na budowę supermarketu? Jak maszyny zdobywają wiedzę?, Czego możemy się nauczyć od ryb w stawie?, Jak wyglądają kształty wszechświata? Pokazuje, że matematyka pomaga rozwiązywać codzienne problemy, ułatwia prowadzenie interesów, odkrywa niedostatki demokracji, dostarcza amunicji w walce z chorobami.
[ze wstępu wydawcy]