Denis Guedj (1940-2010) – francuski matematyk, pisarz i popularyzator nauki, wykładał także historię sztuki
To jedna z nielicznych na rynku książek przygodowych o matematyce i jej historii. Oba te przedmioty określane są przez większość uczniów jako nudne. Niechęć do matematyki bierze się najczęściej z kłopotów ze zrozumieniem wielu zagadnień, natomiast ogrom faktów, nazwisk i dat, jakie trzeba przyswoić, jest przyczyną problemów z historią. Powiązanie historii z matematyką nie wydaje się więc zachęcające. Tymczasem autor z pasją i odwagą zabiera czytelników na wyprawę w świat nauki, a wciągająca fabuła sprawi, że ani przez chwilę nie czujemy się jak na nudnej lekcji czy akademickim wykładzie.
Na samym początku poznajemy pana Rouche - starszego księgarza, który przygarnął pod swój dach Perettę z trójką dzieci: bliźniakami Jonatanem i Leą oraz młodszym synem Maksem. Razem tworzą wesołą rodzinę, do której dołącza uratowana przez Maksa papuga. Jednak od tej pory chłopiec musi strzec się mężczyzn w garniturach, którzy szukają mówiącego ptaka. Wkrótce też pan Rouche dostaje dziwny list od przyjaciela z lat młodości, a po nim do księgarni przychodzi tajemnicza przesyłka – ogromna biblioteczka matematyczna a wraz z nią - kolejny list od przyjaciela. Odtąd życie całej rodziny mieszkającej nad księgarnią "Tysiąc i jeden stronic" zmienia się nie do poznania. Co takiego było w liście, że stary filozof rozpoczął ponowną naukę niezbyt przezeń lubianego przedmiotu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, pan Rouche wraz z dziećmi wyrusza w niesamowitą wędrówkę po historii matematyki. Jak się ona zakończy? I jaki ma związek z mężczyznami w garniturach poszukującymi Maksa?
Pod pretekstem poznania tej zagadkowej historii czytelnik zagłębia się w matematyczny świat. Księgarz pełni oczywiście rolę przewodnika po tej krainie, ale niepoślednią rolę pełnią jego młodzi słuchacze – Jonatan, Lea i Maks, którzy stawiają ciekawe i wielce istotne pytania. Książka z pewnością zachwyci młodszych czytelników, którzy podobne pytania chcieliby niejednokrotnie zadawać w czasie lekcji, ale wstydzą się lub obawiają kompromitacji. Niepokorne bliźniaki bawią bezustannie, czyniąc lekturę niezwykle przyjemną. Systematycznie poznajemy kolejne odkrycia oraz ich autorów, zastanawiając się stale nad rozwiązaniem zagadki z tajemniczego listu.
Książka jest interesująca, ale nie stanowi oczywiście rzetelnego źródła poznania historii matematyki. Jest raczej powieścią, w którą dla uatrakcyjnienia fabuły autor wplótł wiele legend i anegdot, a zrezygnował z konkretnych informacji historycznych. Dokładniej poznajemy jedynie matematykę starożytności, natomiast późniejsze osiągnięcia są omawiane ogólnikowo lub pomijane. Książka adresowana jest do starszych dzieci, więc materiał merytoryczny jest dostosowany do poziomu ich wiedzy. Na pewno zachęci wielu uczniów do szerszego poznania matematyki. Książkę powinni też przeczytać nauczyciele, aby podejrzeć, jak ciekawie można o matematyce opowiadać, wszak zainteresowania i wewnętrzna motywacja ucznia są kluczem do sukcesu w edukacji. Lektura książki z pewnością sprawi przyjemność dzieciom oraz ich rodzicom i nauczycielom.