Zbiór zadań konkursowych. Matematyka w gimnazjum (cz. I i II)

Data ostatniej modyfikacji:
2015-09-1
Autor recenzji: 
Olga Mikołajczyk
studentka matematyki na UWr
Seria: 
Matematyka z plusem
Autor: 

Jerzy Janowicz - nauczyciel matematyki w gimnazjum w Bolesławcu, organizator regionalnych konkursów matematycznych

Wydawca: 

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
al. Grunwaldzka 413,  80-309 Gdańsk
tel. 58 340 63 63, fax: 58 340 63 61
e-mail: gwo@gwo.pl
http://www.gwo.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

To zbiory ciekawych zadań autora znanego na Dolnym Śląsku z wieloletniego organizowania cieszących się dużą popularnością powiatowych konkursów matematycznych w Bolesławcu, a od kilku lat także zDolnego Ślązaka. Pierwsza cześć doczekała się już czterech wydań, druga jest na rynku nowością.

Proponowane w obu zbiorach zadania wymagają wiadomości zawartej w podstawie programowej z matematyki dla gimnazjum, jednak za każdym razem są one używane w sposób nietypowy, ćwicząc spostrzegawczość matematyczną i rozwijając myślenie twórcze.

Zbiory przydadzą się nauczycielowi zarówno do prowadzenia kółek matematycznych jak i do ożywienia lekcji matematyki problemami mniej standardowymi (lub mówiąc bez ogródek - mniej nudnymi) niż w podręczniku, a jednak osiągalnymi dla większości uczniów. Ich rozwiązania są bowiem proste do zrozumienia, choć nie zawsze łatwo na nie wpaść. Może z nich korzystać samodzielnie uczeń przygotowujący się do konkursów albo taki, który kontakt z matematyką ma tylko podczas lekcji, ale podejrzewa, że kryje się w niej coś więcej niż zestaw sztywnych, mechanicznie stosowanych reguł i chciałby ten kontakt pogłębić, pokonując nowe wyzwania intelektualne.

W I części zbioru znajduje się 240 zadań, a w drugiej ponad 300. Wśród zadań I części specjalnie oznaczono te przeznaczone dla uczniów z mniejszym doświadczeniem w rozwiązywaniu zadań konkursowych. W obu tomach zadania podzielono na działy tematyczne, a na końcu do wszystkich podano krótkie, ale staranne rozwiązania. Zadania w każdej z części dotyczą:

  • liczb naturalnych i całkowitych,
  • liczb rzeczywistych,
  • szkolnej algebry,
  • geometrycznych własności figur płaskich,
  • własności miarowych figur płaskich,
  • brył.

 

Powrót na górę strony